wmodr.pl

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne - kampania 2022

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne  - kampania 2022

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne, to system dopłat dla rolników w zamian za stosowanie korzystnych dla przyrody i klimatu, tradycyjnych metod gospodarowania (np. późne koszenie łąk, hodowla starych, rodzimych ras zwierząt). Głównym zadaniem Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego jest redukcja negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko i maksymalizacja jego pozytywnego oddziaływania na różnorodność biologiczną i krajobraz obszarów wiejskich oraz zapobieganie zmianom klimatu.

Beneficjentem działania może być rolnik albo zarządca gruntów albo grupa rolników albo grupa rolników lub zarządców. Beneficjent nie musi spełniać definicji rolnika aktywnego zawodowo.

Beneficjent działania w roku 2022 może ubiegać się o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej spełniając warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (DZ. U. 2022 poz. 585)

Wniosek o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej składa się w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus dostępnej poprzez stronę internetową ARiMR www.arimr.gov.pl lub po zalogowaniu się do Portalu Usług Elektronicznych PUE, dostępnego na ww. stronie internetowej, a następnie przejściu do aplikacji eWniosekPlus.

W roku 2022 Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami (dokumentami) składa się w terminie od dnia 15 marca do dnia 31 maja.

Wszystkie zobowiązania podjęte przed 15 marca 2021 roku są zobowiązaniami 5-letnimi

Zobowiązania podjęte od dnia 15 marca 2021 i 15 marca 2022 roku w ramach:
Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone,
Pakietu 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000
Pakietu 5. Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000
a także zobowiązania kontynuacyjne tj. podjęte przed 15 marca 2021 r., w ramach wszystkich pakietów są realizowane przez okres 5 lat.

Zobowiązania podjęte od dnia 15 marca 2021 i 15 marca 2022 roku w ramach:
Pakietu 2. Ochrona gleb i wód,
Pakietu 3. Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych,
Pakietu 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie
Pakietu 7. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie,
będą zobowiązaniami podejmowanymi na okres 2 lat.

Zobowiązania podjęte od dnia 15 marca 2022 roku w ramach:
Pakietu 8. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk
Pakietu 9. Retencjonowanie wody
będą zobowiązaniami podejmowanymi na okres 1 roku.

Wśród istotnych zmian wprowadzonych powyższą nowelizacją należy wymienić:

1. Dopuszczenie mulczowania międzyplonów w Pakiecie 1. Rolnictwo zrównoważone i wariancie 2.1. Pakietu 2. Ochrona gleb i wód

2. Rozszerzenie ochrony siedlisk lęgowych ptaków w ramach wariantu 4.8 - 4.11 pakietu 4. na całym obszarze Natura 2000 a nie jak do tej pory wyłącznie na obszarach specjalnej ochrony ptaków (OSO).

3. Objęcie wsparciem w ramach Pakietu 7. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie
          dwóch ras owiec: polska owca górska i białogłowa owca mięsna
          dwóch ras kóz: koza kazimierzowska i koza sandomierska

 

W TYM ROKU DO ZNANYCH JUŻ ROLNIKOM PAKIETÓW W RAMACH DZIAŁANIA ROLNO-ŚRODOWISKOWO-KLIMATYCZNEGO DOŁĄCZONE ZOSTAŁY DWA NOWE

PAKIET 8. EKSTENSYWNE UŻYTKOWANIE ŁĄK I PASTWISK

Pakiet 8. jest instrumentem wsparcia zrównoważonego gospodarowania na TUZ, który pozwoli na pogodzenia ochrony przyrody z celami produkcyjnymi gospodarstw.

Jest to zobowiązanie roczne, którego realizacja ograniczona będzie do trwałych użytków zielonych (TUZ) położonych poza siecią Natura 2000.

Warunkiem przyznania płatności w ramach Pakietu 8. będzie posiadanie przez rolnika co najmniej jednej sztuki zwierzęcia z gatunków: bydło domowe, bawoły domowe, kozy, owce lub konie (w okresie od 15 marca do 30 września 2022 r.) oraz posiadanie przez rolnika użytków rolnych o powierzchni co najmniej 1 ha.

Na ekstensywnych TUZ nie można stosować komunalnych osadów ściekowych oraz środków ochrony roślin (chyba, że miejscowo). Łąk i pastwisk nie wolno przeorywać, włókować i bronować w wyznaczonych terminach.

Dozwolone jest nawożenie TUZ azotem, ale w dawce nie większej niż 60 kg N/ha na rok.

Beneficjent ma obowiązek zachowania wszystkich TUZ i elementów krajobrazu nieużytkowanych rolniczo stanowiących ostoje przyrody.

W ramach zobowiązania możliwe będzie użytkowanie TUZ w typie kośnym, kośno-pastwiskowym oraz pastwiskowym

Szczegółowe wymogi obowiązujące w ramach pakietu we wszystkich typach użytkowania można przeczytać tutaj >>

Stawka płatności: 838 zł/ha

 

PAKIET 9. RETENCJONOWANIE WODY

Celem wdrażania pakietu 9. jest wsparcie dla rolników, którzy wbrew własnym celom ekonomicznym, utrzymują wodę na swoich trwałych użytkach zielonych lub obszarów przyrodniczych przyczyniając się do zmniejszenia jej szybkiego odpływu.

Zobowiązanie w ramach pakietu 9 jest zobowiązaniem 1-rocznym przyznawanym do powierzchni trwałych użytków zielonych lub obszarów przyrodniczych:

1. zalanych lub podtopionych, przy czym zalanie lub podtopienie rozumiane są jako stan wysycenia profilu glebowego wodą na poziomie przynajmniej 80% przez co najmniej 12 następujących po sobie dni w okresie od dnia 1 maja do dnia 30 września,

2. położonych na działkach rolnych, na których jest realizowane zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach
          pakietu 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 (z wyłączeniem wariantu 4.3)
          pakietu 5. Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (z wyłączeniem wariantu 5.3)
          pakietu 8. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk
– o zwartym obszarze w gospodarstwie rolnym wynoszącym co najmniej 0,1 ha.

Warunek wystąpienia na danej powierzchni zalania lub podtopienia, jest spełniony, jeżeli potwierdzą to dane udostępnione ARiMRi, przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy do dnia 10 października.

Rolnicy wnioskujący o przyznanie płatności w ramach pakietu 9 nie mają obowiązku posiadania planu działalności rolnośrodowiskowej oraz posiadania dokumentacji przyrodniczej.

W aplikacji eWnioskePlus rolnik nie deklaruje do płatności w ramach pakietu 9. konkretnych działek, a jedynie zaznacza wnioskowanie o płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną, w tym retencjonowanie wody.

Stawka płatności: 260 zł/ha

 

OPISANE POWYŻEJ ZMIANY MAJĄ ZASTOSOWANIE OD 15 MARCA 2022 R. TJ. OD KAMPANII NABORU WNIOSKÓW 2022 R.

Więcej informacji na temat Działania zamieszczone są na stronie ARiMR tutaj >>

 

Zapraszamy do kontaktu z doświadczoną kadrą doradców rolnośrodowiskowych WMODR w celu sporządzenia dokumentacji o płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną.  Wykaz doradców

Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Opracowanie: Urszula Anculewicz