wmodr.pl

Podsumowanie wizyt w ramach projektu pt: „Demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe”

W lipcu zakończyliśmy wizyty w obiektach demonstracyjnych. 108 uczestników z województwa warmińsko-mazurskiego dzięki przygotowanym przez nasz ośrodek demonstracjom odwiedziło trzy typy obiektów:

  • obiekty typu A, prowadzących produkcję roślin białkowych w ramach PDO w szczególności w stacjach i zakładach doświadczalnych oceny odmian,
  • obiekty typu B, w gospodarstwach uprawiających rośliny białkowe na nasiona z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt gospodarskich i utrzymujące świnie lub drób,
  • obiekt typu C, w podmiocie wytwarzającym pasze dla zwierząt gospodarskich z wykorzystaniem nasion roślin białkowych uprawianych w kraju.

Dzięki uprzejmości naszych gospodarzy uczestnicy demonstracji mieli możliwość poznania technologii uprawy roślin białkowych, a w szczególności soi, bobiku, grochu oraz łubinu. W stacji i zakładach COBORU omówione zostały poszczególne zagadnienia dotyczące uprawy i  zabiegów agrotechnicznych na poletkach doświadczalnych.

Natomiast w ramach projektu w gospodarstwach rolnych demonstrowane było oprócz upraw soi, bobiku i grochu, wykorzystanie w żywieniu zwierząt monogastrycznych świń i kur nieśnych, lokalnego źródła białka w postaci ekstrudowanych nasion soi oraz nasion innych roślin bobowatych, co docelowo przyczynić się ma do większej popularyzacji uprawy tych roślin, a w dalszej kolejności do ograniczenia importu poekstrakcyjnej śruty sojowej, skrócenia łańcuchów dostaw, poszerzenia oferty krajowego rynku paszowego i wspierania krajowego bezpieczeństwa żywnościowego. Poznanie jakości oraz zapewnienie szerokiej oferty nowych źródeł białka przeznaczonego na cele paszowe jest niezbędne także w związku z możliwością wprowadzenia zakazu stosowania pasz pochodzących z roślin genetycznie modyfikowanych (importowana poekstrakcyjna śruta sojowa).

 

W obiekcie wytwarzającym pasze dla zwierząt gospodarskich uczestnicy poznali cały proces produkcji, począwszy od przyjęcia i oceny surowców, poprzez magazynowanie i wytwarzanie mieszanek paszowych, a skończywszy na konfekcjonowaniu i ocenie poszczególnych produktów końcowych. Ważnym aspektem, który był poruszany w firmie paszowej, była jakość nasion białkowych oraz ich niewielka dostępność w zakresie wykorzystania jako komponentów do produkcji mieszanek pełnoporcjowych.  

Dziękujemy wszystkim podmiotom - partnerom biorącym udział w projekcie, a także uczestnikom demonstracj. Mamy nadzieję, że wizyty i udział w pokazach pozwolił na wymianę doświadczeń i realnie przyczynił się do rozpropagowania idei produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka na cele paszowe.

 

Opracowanie: Rodian Pawłowski