W 2025 roku wprowadzono szereg istotnych zmian w realizacji interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych. Celem tych modyfikacji jest uproszczenie procesu ubiegania się o dopłaty przez rolników oraz ułatwienie realizacji ich zobowiązań (podstawa prawna).
Do najważniejszych nowości w kampanii 2025 należą:
-
Większa elastyczność w realizacji zobowiązań w ramach Interwencji 1 i 3, umożliwiająca lepsze dostosowanie działań do specyfiki gospodarstwa oraz potrzeb ochrony przyrody na obszarach Natura 2000. Działania te mają być zgodne z zapisami planów ochrony (PO) lub planów zadań ochronnych (PZO) dla tych obszarów. Przykładowo, nie będzie konieczności stosowania sztywnych terminów wykaszania TUZ określonych w rozporządzeniu, jeśli plany ochrony przewidują inne rozwiązania.
-
Uproszczenia w realizacji wariantów dotyczących dubelta i wodniczki, szczególnie w zakresie kwalifikacji powierzchni. Nowością jest możliwość korzystania w aplikacji eWniosekPlus nie tylko z warstw cyfrowych opracowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), ale także z warstw opracowanych przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ).
-
Ułatwiona kwalifikacja działek rolnych i przyrodniczych do interwencji przyrodniczych, w przypadkach gdy niewielkie ich fragmenty znajdują się w granicach warstw GDOŚ lub GIOŚ albo są z nich częściowo wyłączone.
-
Złagodzenie sankcji za pozostawienie nieskoszonych powierzchni – pod warunkiem, że nie pokrywają się one z obszarami nieskoszonymi w poprzednim roku, w przypadku użytkowania kośnego lub kośno-pastwiskowego w ramach interwencji przyrodniczych.
-
Doprecyzowanie zasad pozostawiania powierzchni nieskoszonych, tak aby w przypadku dwóch pokosów w jednym roku pozostawiane były te same fragmenty działki, natomiast w dwóch kolejnych latach – różne jej części. Dotyczy to wariantów związanych z ochroną dubelta i kulika wielkiego.
-
Aktualizacja listy tradycyjnych odmian drzew owocowych, wspieranych w ramach Interwencji 4 – „Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych”. Lista została uzupełniona o nowe odmiany i skorygowana w zakresie już istniejących.
-
Nowa forma potwierdzenia lustracji dla spółdzielni rolniczych i produkcji rolnej, ubiegających się o płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne – poprzez złożenie stosownego oświadczenia
Szczegółowe zmian i warunków uzyskania wsparcia oraz obowiązujące stawki płatności ujęte zostay w prezentacji:
Prezentacja - Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne PS WPR 2023-2027 - zmiany na kampanię 2025