Celem ekoschematu jest poprawa zdolności retencyjnych gleby, co ma kluczowe znaczenie w kontekście zmian klimatycznych – suszy.
Kto może otrzymać wsparcie?
Rolnicy, którzy prowadzą działalność na TUZ, które są:
- Objęte programami rolno-środowiskowo-klimatycznymi z lat 2014-2022 lub 2023-2027, mającymi na celu ochronę cennych siedlisk przyrodniczych (z wyjątkiem muraw) i siedlisk ptaków.
- Użytkowanie ekstensywne na obszarach Natura 2000 (łąki i pastwiska).
- Objęte zobowiązaniami ekologicznymi z lat 2014-2020 lub 2023-2027.
- Użytkowanie w ramach praktyki „Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt” (w ramach płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składniki odżywczymi).
Rolnicy, których grunty TUZ są zalane lub podtopione.
Warunki dla gruntów zalanych lub podtopionych:
- Poziom nasycenia gleby wodą musi wynosić co najmniej 80%.
- Stan ten musi utrzymywać się przez co najmniej 12 kolejnych dni w okresie od 1 maja do 30 września roku, w którym rolnik składa wniosek o płatność.
Zmiany w ekoschemacie:
Rozszerzenie ekoschematu „Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych” na grunty podmokłe i torfowiska ma na celu ochronę tych cennych ekosystemów, które odgrywają ważną rolę w magazynowaniu wody i sekwestracji dwutlenku węgla.
Zmiany polegają na rozszerzeniu obszaru wdrażania o możliwość wsparcia także dla gruntów znajdujących się na obszarze objętym normą GAEC 2 (ochrona torfowisk i terenów podmokłych). Otrzymanie płatności za zachowanie tych obszarów w ich naturalnym stanie ma zrekompensować rolnikom potencjalne starty finansowe wynikające z ograniczeń w użytkowaniu rolniczym. Jest to jeden z nielicznych ekoschematów, który nie będzie podlegał limitowi powierzchniowemu 300 ha na gospodarstwo.
UWAGA !
Jak ubiegać się o dopłaty za zalane łąki i pastwiska (TUZ)?
- Gdy składasz wniosek o dopłaty, nie musisz zaznaczać, które dokładanie działki są zalane. Po prostu zaznacz, że chcesz otrzymać dopłatę za zalane lub podtopione grunty.
- Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG-PIB) analizuje zdjęcia satelitarne. Na podstawie tych zdjęć IUNG-PIB ustala, gdzie i kiedy były zalania lub podtopienia. Wyniki analiz są przekazywane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- ARiMR, korzystając z informacji IUNG-PIB, decyduje które grunty kwalifikują się do dopłat.
Poniżej link do rozporządzenia:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230000493/O/D20230493.pdf