WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Sytuacja ASF w naszym województwie – kolejne ogniska ASF!

Data utworzenia: 16-07-2019

Sytuacja ASF w naszym województwie – kolejne ogniska ASF!

W minionym tygodniu (8 -14 lipca br.) zgodnie z komunikatem Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z 4 lipca br. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zostały potwierdzone nowe ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń – od momentu wystąpienia ASF to już 23 i 24 ognisko.

  • Ognisko 23 – w gospodarstwie liczącym 1719 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Doba, w gminie Giżycko, powiat giżycki. Ognisko zgodnie z częścią II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE wystąpiło na obszarze objętym ograniczeniami (czerwonym).
  • Ognisko 24 - w gospodarstwie liczącym 54 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Ołownik, w gminie Budry, powiat węgorzewski. Ognisko zgodnie z częścią III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE wystąpiło na obszarze zagrożenia (niebieskim).

Przypominamy, ze zgodnie z obowiązującymi przepisami w gospodarstwach wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby tj. likwidacja zwierząt oraz ich utylizacja, przeprowadzenie dezynfekcji w ognisku choroby oraz przeprowadzenie kontroli gospodarstw (wraz z pobieraniem próbek do badań laboratoryjnych), na terenach wokół ogniska wydzielenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, które są określane w poszczególnych Rozporządzeniach w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Najszybszy dostęp do tych aktów w formie elektronicznej w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego w którym zamieszczane na bieżąco są rozporządzenia.

Od początku 2019 roku wystąpiło już 10 ognisk afrykańskiego pomoru świń w naszym województwie i niechlubnie przodujemy w tych statystykach na tle całego kraju, gdzie potwierdzono 18 ognisk. W pozostałych województwach sytuacja przedstawia się następująco: podlaskie – 1 ognisko; mazowieckie – 2 ogniska; lubelskie – 5 ognisk – w celach poglądowych zamieszamy mapę z lokalizacją ognisk.

Ponadto, w minionym tygodniu Wojewódzki Lekarz Weterynarii opublikował, także komunikaty dotyczące stwierdzenia kolejnych przypadków ASF u dzików.

Od 8 do 14 lipca 2019 r. na terenie naszego województwa potwierdzono 17 nowych przypadków ASF u dzików.

Przypadki te występowały na terenach powiatów:

  • ełcki (3),
  • lidzbarski (3),
  • elbląski (3),
  • olecki (3),
  • olsztyński (2),
  • braniewski (1),
  • węgorzewski (1),
  • gołdapski (1).

Łącznie od początku roku w naszym województwie wykryto już 354 przypadków ASF u dzików.

 

W związku z powyższym przypominamy rolnikom i producentom trzody chlewnej o przestrzeganiu zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach!

 

Opracowanie: Rodian Pawłowski