WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Podsumowanie wyjazdu studyjnego oraz warsztatów w ramach realizacji operacji KSOW pn. "Promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi warmińskiej"

Data utworzenia: 10-07-2019

Podsumowanie wyjazdu studyjnego oraz warsztatów w ramach realizacji operacji KSOW pn. "Promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi warmińskiej"

W dniach 25 – 26 czerwca 2019 r. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie zorganizował wyjazd studyjny pn. „Dobre przykłady wnętrz i obejść z zachowaniem tradycyjnych elementów i charakteru zagrody warmińskiej” połączony z warsztatami pn. „Promocja dziedzictwa kulturowego wsi – drugie życie starych przedmiotów” w ramach realizacji operacji KSOW pn. „Promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi warmińskiej”. W grupie 25 uczestników wyjazdu byli: mieszkańcy obszarów wiejskich z województwa warmińsko-mazurskiego planujący osiedlić się na wsi, osoby posiadające lub planujące wprowadzić do swojego otoczenia elementy zabudowy o tradycyjnym charakterze architektury regionalnej, osoby zaangażowane w promocję dziedzictwa kulturowego wsi, rolnicy i ich domownicy oraz doradcy rolniczy.

W pierwszym  dniu uczestnicy mieli okazję poznać osiedle w Pluskach - przykłady budownictwa nowoczesnego nawiązującego do architektury regionalnej Warmii. Jest to budownictwo współczesne, ale z wykorzystaniem  elementów regionalnych. Wyróżnia je proporcja dachu do ścian 1:1, pokrycie z dachówki esówki, lukarny, elewacja z czerwonej cegły, małe okna czy przesunięcie kalenicy. Domy mają najczęściej kształt litery L, w której środkowa część jest mieszkalna, natomiast w ramionach znajdują się garaż i taras.

Ciekawym zwiedzanym miejscem było Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku. Starszy kustosz muzeum, Pani Wiesława Chodkowska, przybliżyła grupie historię i kulturę Warmii i Mazur,  obrzędy, zwyczaje i ubiory mieszkańców wsi, sztukę i budownictwo ludowe  oraz  zajęcia mieszkańców wsi, w szczególności w regionie Warmii. Miłym dopełnieniem pobytu na terenie Skansenu była pierwsza w Polsce prawdziwe Pijalni Ziół pod patronatem zielarza i psychofarmakologa Jakuba Babickiego. Zadbano, aby wszystko było zgodne z prawidłami dawnej medycyny i ludowej wiedzy o ziołach. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję napić się orzeźwiającej lemoniady, różnych ziół lub autorskich mieszanek ziołowych.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Polskiej Manufakturze REGALIA, specjalizującej się w wykonywaniu mebli ze starego drewna i metalu z odzysku. Produkcja mebli odbywa się w tym miejscu tradycyjną technologią, z materiałów odzyskanych głównie z terenu Warmii i Mazur. Właściciel firmy Pan Wojciech Sobierański serdecznie przywitał grupę i opowiedział o etapach produkcji poczynając od projektu, poprzez pozyskanie materiału, przygotowanie go do produkcji, po wykonanie produktu finalnego w postaci mebli i różnego rodzaju elementów wykończeniowych. Podkreślił, że wtórne wykorzystanie starych materiałów nie może być wynikiem jakiejkolwiek dewastacji. W Manufakturze wykorzystywany jest każdy kawałek drewna. Nawet najmniejszy zamieniany jest w użytkowe elementy typu podstawki, skrzynki, świeczniki, którymi uczestnicy zostali obdarowani.

Ponadto, na zaplanowanej trasie programu, odwiedzono cztery obiekty wzorcowe wyłonione w konkursie pn. „Najciekawsza zagroda warmińska z zachowaniem tradycyjnego charakteru architektury regionalnej”. Były to:

• Zagroda Pani Elżbiety Sobki ze Stawigudy, gmina Stawiguda

• Zagroda Państwa Kamili i Mieczysława Dadunów z Gietrzwałdu, gmina Gietrzwałd

• Zagroda Pani Janiny Krajewskiej z Marcinkowa, gmina Purda

• Zagroda Pana Marcina Czernika z Gajlit, gmina Lidzbark Warmiński

W drugim dniu odbyła się część praktyczna operacji - warsztaty pt. „Promocja dziedzictwa kulturowego wsi – drugie życie starych przedmiotów”. Pani Jolanta Hellis przekazała uczestnikom  ważne informacje nt. „Wzornictwa ludowego i barw stosowanych na terenie Warmii”. Uczestnicy warsztatów korzystając z szablonów dawnych warmińskich wzorów wykonali własnoręcznie szklane podstawki z motywami Warmii. Było to wprowadzenie do następnego etapu dnia, jakim były warsztaty ze stylizacji mebli farbami kredowymi. Pani Jowita Kowalska, przeprowadziła warsztaty w dwóch etapach:

I. Część teoretyczna, na której zostało omówione m.in.: jak pracować farbami kredowymi, techniki stylizacji, jak należy przygotowywać mebel przed malowaniem i zabezpieczać już pomalowaną powierzchnię.

II. Część praktyczna, na której zostały przedstawione liczne techniki stylizacji mebli m.in. suchego pędzla, przecierek, metody transferu, szablonów.

Pierwsze próby stylizacji zostały przeprowadzone na sosnowych deskach, celem poznania technik              i nabrania wprawy w pracy z farbami kredowymi. Efektem końcowym przeprowadzonych warsztatów były pięknie wystylizowane i przywrócone do ponownego użytku meble oraz drobne elementy gospodarstwa domowego przywiezione przez bardzo kreatywną grupę studyjną.

W dniu 06.07.2019 r. na zakończenie realizacji wyjazdu studyjnego, podczas obchodów 7 edycji Święta Róży na terenie Ogrodów Pokazowych w Marcinkowie (partnera realizowanej operacji) miało miejsce uroczyste podsumowanie, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom konkursu pt. „Najciekawsza zagroda warmińska z zachowaniem tradycyjnego charakteru architektury regionalnej”.

Konkurs został zrealizowany przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie w ramach operacji KSOW pn. „Promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi warmińskiej”. Laureaci  konkursu zostali wyłonieni przez komisję konkursową powołaną przez Dyrektora W-MODR. Komisja z 20 zgłoszeń wyłoniła 10 nominatów, których „zagrody” były oceniane bezpośrednio w terenie. Z grupy tej wyłoniono 5 zwycięzców konkursu, którzy otrzymali nagrody pieniężne oraz dyplom Dyrektora WMODR.

  • Elżbieta Sobka, gmina Stawiguda - I miejsce, 1000 zł
  • Janina Krajewska, gmina Purda - II miejsce,700 zł
  • Kamila i Mieczysław Dadunowie, gmina Gietrzwałd - III miejsce, 600 zł
  • Jerzy i Brygida Rautenbergowie, gmina Jonkowo – wyróżnienie, 300 zł
  • Regina Baryszewska, gmina Górowo Iławeckie – wyróżnienie, 300 zł

Wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w realizację operacji,  dziękujemy

Opracowanie: Aneta Długokęcka