WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Podsumowanie wyjazdu studyjnego oraz warsztatów w ramach realizacji operacji KSOW pn. "Promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi warmińskiej"

Data utworzenia: 10-07-2019

Podsumowanie wyjazdu studyjnego oraz warsztatów w ramach realizacji operacji KSOW pn. "Promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi warmińskiej"

W dniach 25 – 26 czerwca 2019 na terenie Warmii i Mazur odbył się wyjazd studyjny pn. „Dobre przykłady wnętrz i obejść z zachowaniem tradycyjnych elementów i charakteru zagrody warmińskiej” połączony z warsztatami pn. „Promocja dziedzictwa kulturowego wsi – drugie życie starych przedmiotów” w ramach realizacji operacji KSOW pn. „Promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi warmińskiej”. Grupę 25 uczestników wyjazdu tworzyli: mieszkańcy obszarów wiejskich z województwa warmińsko-mazurskiego planujący osiedlić się na wsi, osoby posiadające lub planujące wprowadzić do swojego otoczenia elementy zabudowy o tradycyjnym charakterze architektury regionalnej, osoby zaangażowane w promocję dziedzictwa kulturowego wsi, rolnicy i ich domownicy, a także doradcy rolniczy.


Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć i zaznajomić się z przykładami budownictwa historycznego i nowoczesnego nawiązującego do architektury regionalnej Warmii. W tym celu grupa odwiedziła w pierwszej kolejności osiedle w Pluskach zaprojektowane i nazwane od imienia znanego olsztyńskiego architekta — Tomasza Lelli. Domy architekta są współczesne, choć korzystają z elementów regionalnych. To, co je wyróżnia, to proporcja dachu do ścian 1:1, pokrycie z dachówki esówki, lukarny, elewacja z czerwonej cegły, małe okna czy przesunięcie kalenicy. Domy mają najczęściej kształt litery L, w której środkowa część jest mieszkalna, natomiast w ramionach znajdują się garaż i taras. Projektant w swoich pracach wykorzystuje tradycyjne elementy, detale i rozwiązania dawnego budownictwa warmińskiego osiągając w ten sposób nisko osadzone domy, tworzące wspólnie piękną przestrzeń.
Następnym punktem programu wyjazdu była wizyta w Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku, gdzie kustosz muzeum – Pani Maria Dembińska, przybliżyła uczestnikom wyjazdu historię i kulturę Warmii i Mazur. Zapoznała grupę z obrzędami i zwyczajami mieszkańców wsi, sztuką ludową, a także budownictwem ludowym, ubiorem, codzienną pracą i zajęciami mieszkańców wsi skupiając się w szczególności na regionie Warmii. Miłym zakończeniem pobytu na terenie Skansenu była wizyta w pierwszej w Polsce prawdziwej Pijalni Ziół pod patronatem zielarza i psychofarmakologa Jakuba Babickiego, w której zadbano, aby wszystko co dzieje się na miejscu było zgodne z prawidłami dawnej medycyny i ludowej wiedzy o ziołach. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję napić się orzeźwiającej lemoniady, różnych ziół lub autorskich mieszanek ziołowych.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Polskiej Manufakturze REGALIA specjalizującej się w wykonywaniu mebli ze starego drewna i metalu z odzysku. Produkcja mebli odbywa się w tym miejscu tradycyjną technologią, z materiałów odzyskanych głównie z terenu Warmii i Mazur. Właściciel firmy Pan Wojciech Sobierański serdecznie przywitał grupę i opowiedział o etapach produkcji poczynając od projektu, poprzez pozyskanie materiału, przygotowanie go do produkcji, po wykonanie produktu finalnego w postaci mebli i różnego rodzaju elementów wykończeniowych. Jednocześnie podkreślił, że wtórne wykorzystanie starych materiałów nie może być wynikiem jakiejkolwiek dewastacji. Warto wspomnieć, że w Manufakturze wykorzystywany jest każdy kawałek drewna. Nawet najmniejszy zamieniany jest w użytkowe elementy typu podstawki, skrzynki, świeczniki itp. Przekonali się o tym nasi uczestnicy wyjazdu, którzy na koniec wizyty zostali obdarowani przez firmę drobnymi upominkami.
Pomiędzy wyżej wymienionymi punktami programu dnia zostały odwiedzone 4 obiekty wzorcowe wyłonione w konkursie pn. „Najciekawsza zagroda warmińska z zachowaniem tradycyjnego charakteru architektury regionalnej”. Były to:


• Zagroda Pani Elżbiety Sobki ze Stawigudy, gmina Stawiguda
• Zagroda Państwa Kamili i Mieczysława Dadunów z Gietrzwałdu, gmina Gietrzwałd
• Zagroda Pani Janiny Krajewskiej z Marcinkowa, gmina Purda
• Zagroda Pana Marcina Czernika z Gajlit, gmina Lidzbark Warmiński


Drugiego dnia wyjazdu odbyła się część praktyczna operacji. Na początek Pani Jolanta Hellis przeprowadziła wykład pt. „Wzornictwo ludowe i barwy stosowane na terenie Warmii”. Uczestnicy warsztatów korzystając z szablonów dawnych warmińskich wzorów mieli okazję wykonania własnoręcznie szklanych podstawek z ich motywami. Było to świetne wprowadzenie do następnego etapu dnia, jakim były warsztaty ze stylizacji mebli farbami kredowymi. Pani Jowita Kowalska, odpowiedzialna za ich przeprowadzenie, podzieliła je na dwie części:

• Część teoretyczną, na której zostało omówione m.in.: jak pracować farbami kredowymi, techniki stylizacji, jak należy przygotowywać mebel przed malowaniem i zabezpieczać już pomalowaną powierzchnię.
oraz
• Część praktyczną: na której zostały przedstawione liczne techniki stylizacji mebli m.in. suchego pędzla, przecierek, metody transferu, szablonów.

Pierwsze próby stylizacji zostały przeprowadzone na sosnowych deskach, gdzie grupa warsztatowa zapoznawała się z poznanymi technikami i nabierała wprawy w pracy z farbami kredowymi. Efektem końcowym przeprowadzonych warsztatów były pięknie wystylizowane i przywrócone do ponownego użytku meble oraz drobne elementy gospodarstwa domowego przywiezione przez, jak się okazało, bardzo kreatywną grupę studyjną.


W dniu 06.07.2019 r. podczas obchodów 7 edycji Święta Róży na terenie Ogrodów Pokazowych w Marcinkowie miało miejsce uroczyste podsumowanie, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom konkursu pt. „Najciekawsza zagroda warmińska z zachowaniem tradycyjnego charakteru architektury regionalnej”.
Konkurs został zrealizowany przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie w ramach realizacji operacji KSOW pn. „Promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi warmińskiej”


Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Elżbieta Sobka, gmina Stawiguda
II miejsce – Janina Krajewska, gmina Purda
III miejsce – Kamila i Mieczysław Dadunowie, gmina Gietrzwałd
Wyróżnienie – Jerzy i Brygida Rautenbergowie, gmina Jonkowo
Wyróżnienie – Regina Baryszewska, gmina Górowo Iławeckie


Już teraz serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się z fotorelacją z omawianych wyjazdów, a wszystkim osobom zaangażowanym w operację pn. "Promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi warmińskiej" raz jeszcze dziękujemy.

Opracowanie: Aneta Długokęcka