WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Sytuacja ASF w naszym województwie – kolejne ognisko ASF!

Data utworzenia: 09-07-2019

Sytuacja ASF w naszym województwie – kolejne ognisko ASF!

W minionym tygodniu (1 -7 lipca br.) zgodnie z komunikatem Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z 4 lipca br. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zostało potwierdzone nowe ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń – to już 22 ognisko.

  • Ognisko 22 – w gospodarstwie liczącym 41 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Boćwinka, w gminie Kruklanki, powiat giżycki. Ognisko zgodnie z częścią III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE wystąpiło na obszarze zagrożenia (niebieskim).

W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby tj. likwidacja zwierząt oraz ich utylizacja, przeprowadzenie dezynfekcji w ognisku choroby oraz przeprowadzenie kontroli gospodarstw (wraz z pobieraniem próbek do badań laboratoryjnych), na terenach wokół ogniska wydzielenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, które są określane w poszczególnych Rozporządzeniach w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Najszybszy dostęp do tych aktów w formie elektronicznej w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w którym na bieżąco zamieszczane są rozporządzenia.

Od początku 2019 roku wystąpiło już 8 ognisk afrykańskiego pomoru świń w naszym województwie i niechlubnie przodujemy w tych statystykach na tle całego kraju (ponadto już wiadomo o kolejnych ogniskach 9 i 10 – o których napiszemy w następnym tygodniu).

W odniesieniu do ww. rozporządzeń pojawiają się także te dotyczące przeprowadzania odstrzałów sanitarnych dzików. Do wiadomości załączamy ROZPORZĄDZENIE NR 3 POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W ELBLĄGU z dnia 27 czerwca 2019 r., w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie powiatu elbląskiego oraz Miasta Elbląg

Ponadto, w minionym tygodniu Wojewódzki Lekarz Weterynarii opublikował, także komunikaty dotyczące stwierdzenia kolejnych przypadków ASF u dzików.

Od 1 do 7 lipca 2019 r. na terenie naszego województwa potwierdzono 2 nowych przypadków ASF u dzików.

Przypadki te występowały na terenach powiatów:

  • ełcki (1)
  • giżycki (1),

Łącznie od początku roku w naszym województwie wykryto już 337 przypadków ASF u dzików.

 

W związku z powyższym przypominamy rolnikom i producentom trzody chlewnej o przestrzeganiu zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach!

Opracowanie: Rodian Pawłowski