wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Podsumowanie seminarium pn. „Nowe trendy i wyzwania w produkcji roślin zbożowych”

Data utworzenia: 02-03-2026 ; Data wydarzenia: 25-02-2026

25 lutego 2026 roku w Hotelu Ognisty Ptak w Ogonkach odbyło się seminarium pn. „Nowe trendy i wyzwania w produkcji roślin zbożowych” zorganizowane przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie Oddział w Olecku. W wydarzeniu uczestniczyli rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, doradcy rolniczy, przedstawiciele instytucji okołorolniczych oraz osoby zainteresowane nowymi trendami w rolnictwie.

Tematem przewodnim seminarium były zagadnienia związane z produkcją roślin zbożowych w dobie zmieniających się warunków ekologicznych i klimatycznych.

Przybyłych na seminarium wykładowców i uczestników powitała Pani Magdalena Ronkiewicz, Dyrektor WMODR z siedzibą w Olsztynie Oddział w Olecku. Szczególną uwagę wróciła na konieczność wymiany wiedzy i doświadczeń na temat aktualnych wyzwań we współczesnym rolnictwie.

Wykłady poprowadzili uznani specjaliści:

prof. dr. hab. Stanisław Ignatowicz, który uwagę rolników zwrócił na zagrożenia stwarzane przez szkodniki magazynowe w trakcie przechowywania plonów. Przedstawił znaczenie metod zapobiegawczych i przybliżył integrowane metody zwalczania szkodników magazynowych.

dr hab. Paweł Bereś, prof. IOR PIB w Poznaniu przedstawił nowe wyzwania stojące przed rolnictwem w zakresie ochrony przed szkodnikami roślin zbożowych w obliczu wycofania wielu substancji czynnych z rynku. Wskazał kierunki zmian klimatu w okresie ostatnich 50 lat i ich wpływ na produkcję roślinną. Podkreślił zarówno skutki pozytywne jak i zagrożenia, jakie niesie za sobą globalne ocieplenie. Zaprezentował również nowe gatunki szkodników pojawiające się w Polsce i wskazał metody ich  zwalczania.

Stanisław Bielecki, rolnik prowadzący gospodarstwo nasienne w gm. Olecko podzielił się własnymi doświadczeniami dotyczącymi produkcji zbóż. Przybliżył nowe trendy w uprawie roślin zbożowych i kierunki prowadzonych obecnie prac hodowlanych.

W trakcie seminarium nie zabrakło ożywionych dyskusji licznie przybyłych rolników, którzy mieli okazję wymienić swoje doświadczenia i rozwiać wątpliwości zadając szereg pytań wykładowcom.

Wykładowcom za interesujące wystąpienia, a uczestnikom za tak liczne przybycie i aktywny udział podczas całego seminarium serdecznie dziękujemy.

Opracowanie: Piotr Michniewicz