V Warmińsko-Mazurskie Dni Pola w powiecie węgorzewskim rozpoczęliśmy spotkaniem na poletkach demonstracyjnych. Uczestnicy wydarzenia mogli się tam zapoznać z wynikami prowadzonych doświadczeń na poletkach demonstracyjnych a także z zastosowaną technologią uprawy oraz programem ochrony kukurydzy na ziarno i pszenicy ozimej.
Kukurydza to najbardziej wydajna roślina jara, ponieważ jest najdłużej na polu. W lipcu i sierpniu kukurydza najbardziej przyrasta i to wtedy mamy największą dynamikę uwalniania składników pokarmowych z materii organicznej. Kukurydza do kwitnienia rozwija system korzeniowy, który wykorzystuje międzyrzędzia i korzysta ze składników tam dostępnych – wskazuje dr hab. Witold Szczepaniak prof. UPP.
W części teoretycznej poruszany był temat systemów jakości żywności. Jednym z nich jest system QMP. To system, który zapewnia wysoką jakość i bezpieczeństwo mięsa wołowego. Obejmuje cały proces produkcji, od hodowli zwierząt po przetwórstwo. System QMP wyznacza kryteria jakości mięsa wołowego i gwarantuje wiarygodność produktu. W systemie QMP dbałość o jakość żywności, wsparta o dobrostan zwierząt, bezpieczeństwo żywności, dobre praktyki rolnicze, podlega weryfikacji przez jednostki certyfikujące - wspomina na wykładzie Jacek Zarzecki, PPZW.
Jutro widzimy się na poletkach w powiecie gołdapskim. Analizę ekspercką poletek demonstracyjnych przeprowadzi dr hab. Witold Szczepaniak prof. UPP w części teoretycznej wpływ zabiegów agrotechnicznych na gospodarowanie wodą zostanie przedstawiony przez prof. dr hab. Marka Marksa.
Szczegółowy program znajduje się w załączniku.
Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia!