V Warmińsko-Mazurskie Dni Pola w powiecie olsztyńskim rozpoczęliśmy spotkaniem na poletkach demonstracyjnych. Uczestnicy wydarzenia mogli się tam zapoznać z wynikami prowadzonych doświadczeń na poletkach demonstracyjnych a także z zastosowaną technologią uprawy oraz programem ochrony pszenżyta ozimego i pszenicy ozimej. Dodatkowo uczestnicy odwiedzili plantację grochu ozimego.
Bardzo ważny jest płodozmian – podkreśla dr hab. Arkadiusz Stępień, prof. UWM – dzięki odpowiedniemu doborowi roślin możemy ograniczyć występowanie chwastów, a co za tym idzie ilość zabiegów herbicydowych. Ekspert wykonał również analizę poziomu azotu w liściach na odwiedzanych poletkach. Pomiar inaczej nazywany indeksem zieloności liści mierzony jest za pomocą chlorofilometru. Urządzenie służy do oceny zawartości chlorofilu w liściach. W związku z tym rośliny lepiej odżywione są bardziej zielone z uwagi na odbijanie zielonego światła.
Szacuje się że ok. 80% gatunków roślin kwitnących (drzew i krzewów owocowych, warzyw, roślin paszowych, ozdobnych, ziół) w tym ponad 200 gatunków roślin uprawnych, jest w pewnym stopniu zależne od procesu zapylania przez owady - wraca uwagę podczas wykładu dr hab. Agnieszka Kosewska, prof. UWM.
Jutro widzimy się na poletkach w powiecie bartoszyckim. Analizę ekspercką poletek demonstracyjnych przeprowadzi dr inż. Marek Reich, a w części teoretycznej temat „Źródła danych o glebach’’ zostanie przedstawiony przez dr hab. Pawła Sowińskiego, prof. UWM.
Szczegółowy program znajduje się w załączniku.
Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia!