ARiMR od 1 kwietnia 2025 r. do 31 maja 2025 r. przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla pszczelarzy, którzy utrzymują rodziny pszczele. Program wsparcia ma na celu częściowe pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem pszczół oraz ich zimowaniem. Wsparcie wypłacane jest za każdy przezimowany pień pszczeli.
Kto może ubiegać się o pomoc?
Z pomocy mogą skorzystać czynni hodowcy pszczół, którzy:
- prowadzą pasiekę zarejestrowaną zgodnie z przepisami prawa (w tym m.in. wpisaną do rejestru prowadzonego przez powiatowego lekarza weterynarii),
- utrzymują rodziny pszczele, które przetrwały okres zimowy,
- posiadają stosowną dokumentację potwierdzającą liczbę przezimowanych pni.
Przez pień pszczeli rozumie się jedną rodzinę pszczelą utrzymywaną w ulu. Za pień uznaje się rodzinę, która przetrwała zimowlę i była żywa na dzień rozpoczęcia sezonu pszczelarskiego (najczęściej przyjmuje się koniec marca lub początek kwietnia).
Kwota wsparcia wynosi 50 zł za każdy przezimowany pień. Pomoc udzielana jest w ramach pomocy de minimis w rolnictwie, co oznacza, że łączna wysokość pomocy, jaką może otrzymać jeden podmiot w ciągu trzech kolejnych lat podatkowych, nie może przekroczyć 20 000 euro. Każdy wnioskodawca zobowiązany jest do przedstawienia informacji o już otrzymanej pomocy de minimis, aby możliwe było określenie, czy przysługuje mu dalsze wsparcie.
Wniosek można złożyć:
- osobiście w biurze powiatowym ARiMR,
- drogą pocztową – najlepiej listem poleconym z potwierdzeniem nadania,
- za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl
- elektronicznie – za pomocą platformy ePUAP lub systemu teleinformatycznego ARiMR, jeśli posiadasz profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.
Do wniosku należy dołączyć:
- wydane w 2025 roku zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia pasieki o wpisaniu pszczelarza do rejestru,
- zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis - o ile w treści wniosku nie złożono oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis,
- w przypadku braku tzw. numeru EP, należy do wniosku dołączyć wypełniony i podpisany wniosek o wpis do EP.
Wsparcie finansowe dla pszczelarzy to konkretna forma pomocy, która ma na celu wzmocnienie sektora pszczelarskiego i zapewnienie ciągłości działalności pasiek, szczególnie w dobie rosnących kosztów utrzymania rodzin pszczelich oraz zmiennych warunków klimatycznych. Utrzymanie zdrowych i silnych pni po zimie jest niezbędne dla zapewnienia zapylania upraw i zachowania bioróżnorodności.
Wnioski można składać do 31 maja 2025 roku. Po tym terminie nie będzie możliwe ubieganie się o dofinansowanie w ramach tego naboru.