wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Relacja z finału wojewódzkiego "Olimpiady, Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie" - 12.03.2025 r.

Data utworzenia: 25-03-2025 ; Data wydarzenia: 12-03-2025

Relacja z finału wojewódzkiego "Olimpiady, Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie" - 12.03.2025 r.

12 marca 2025 r. w Kuźni Społecznej w Olsztynie przy ul. Marka Kotańskiego 1, odbyła się kolejna już edycja „Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie – finał wojewódzki. 
W Olimpiadzie wzięli udział zwycięzcy eliminacji powiatowych, które były realizowane na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w okresie od 03.02.2025 r. do dnia 05.03.2025 r. 
Uczestnikami Olimpiady były osoby w wieku 18–35 lat, które prowadzą lub zamierzają prowadzić na terenie województwa warmińsko-mazurskiego samodzielnie gospodarstwo rolne, uczniowie i studenci warmińsko-mazurskich szkół/uczelni rolniczych. Olimpiada została zorganizowana przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.


Dwuetapowy przebieg Olimpiady


I etap: eliminacje powiatowe, które miały miejsce między 3 lutego a 5 marca 2025 roku, zorganizowane przez 19 Zespołów Doradców na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Zwycięzcy etapu powiatowego – 57 uczestników – zostali zaproszeni do finału wojewódzkiego, w którym ostatecznie wzięło udział 54 uczestników.
II etap: finał wojewódzki, który odbył się 12 marca 2025 roku w Kuźni Społecznej w Olsztynie, gdzie uczestnicy rywalizowali o tytuł mistrza w wiedzy rolniczej, ochronie środowiska i BHP w rolnictwie.

Pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia był Dział Metodyki Doradztwa, Szkoleń i Wydawnictw. 

Olimpiada wpisana jest w cykl wydarzeń organizowanych przez WMODR, promujących polską prezydencję w Radzie UE. 


Komisja Oceniająca


Nad prawidłowym przebiegiem Olimpiady czuwała Komisja Oceniająca, w skład której weszli pracownicy z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie oraz przedstawiciele innych instytucji współorganizujących wydarzenie:
•    Rodian Pawłowski – przewodniczący Komisji, Główny specjalista ds. produkcji zwierzęcej, chowu i hodowli trzody chlewnej Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie,
•    Urszula Anculewicz – członek Komisji, Główny specjalista ds. odnawialnych źródeł energii, ochrony klimatu Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie,
•    Agnieszka Sołtysiak – członek Komisji, Główny specjalista ds. produkcji roślinnej, roślin zbożowych oraz oleistych Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie,
•    Monika Hodór – członek Komisji, Główny specjalista – wiejskie gospodarstwo domowe, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze wsi, współpraca z lokalnymi organizacjami Warmińsko- Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie,
•    Paweł Jastrzębowski – członek Komisji, przedstawiciel Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie, 
•    Aleksandra Kasińska – członek Komisji, przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej,
•    Andrzej Mitros – członek Komisji, przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie.

 

Przebieg finału


W finale wojewódzkim uczestniczyły 54 osoby. Zawody składały się z dwóch części:
•    Część pisemna: test składający się z 40 pytań zamkniętych, jednokrotnego wyboru.
•    Część ustna: obejmująca cztery zadania, z czego trzy pierwsze miały charakter opisowy, a czwarte dotyczyło rozpoznania rasy zwierząt oraz określenia ich typu użytkowego i przeznaczenia.

Zagadnienia obejmowały szeroki zakres tematyczny, w tym: produkcja roślinna i zwierzęca, ochrona środowiska i odnawialne źródła energii, organizacja i zarządzanie gospodarstwem, Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, ekonomiczna eksploatacja maszyn i urządzeń rolniczych, zasady podatku VAT, rozwój przedsiębiorczości, bezpieczna pracy przy obsłudze maszyn, narzędzi i urządzeń rolniczych, zasady bezpiecznej obsługi zwierząt i wykonywania prac polowych. 


Po etapie pisemnym, Komisja Oceniająca wybrała 6 najlepszych uczestników, którzy przeszli do części ustnej. Po kilku godzinach zaciętej rywalizacji, zwycięzcą Olimpiady został Janusz Juniewicz, zdobywając łącznie 43 punkty. Kolejne miejsca zajęli:

•    II miejsce – Janusz Ostrowski,
•    III miejsce – Andrzej Gągol,
•    IV miejsce – Jacek Wieczorek,
•    V miejsce – Marek Stachurski,
•    VI miejsce – Łukasz Olszewski.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom Olimpiady

W przygotowaniu Olimpiady wspierały Ośrodek inne Instytucje rolnicze, które jednocześnie były sponsorami nagród na etap wojewódzki:
1.    Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie,
2.    Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie,
3.    Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie,
4.    Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie,
5.    Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie.

Serdecznie dziękujemy współorganizatorom oraz sponsorom za ich nieocenioną pomoc, zaangażowanie w przygotowanie Olimpiady oraz za cenne nagrody, które wzbogaciły to wydarzenie.
Opracowanie: Paulina Jaskólska