wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA ZWIĄZANA Z WYSTĘPOWANIEM CHORÓB ZAKAŹNYCH ZWIERZĄT GOSPODARSKICH W 2025 ROKU.

Data utworzenia: 27-02-2025

SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA ZWIĄZANA Z WYSTĘPOWANIEM CHORÓB ZAKAŹNYCH ZWIERZĄT GOSPODARSKICH W  2025 ROKU.

AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ - ASF

Od początku roku w kraju wykryto 893 ogniska asf u dzików (cały czas najwięcej ognisk występuje w województwach wielkopolskim, pomorskim i zachodniopomorskim). W porównaniu ze styczniem ilość ognisk wzrosła o 531. W województwie warmińsko-mazurskim od początku roku wykryto 33 ognisk u dzików w powiatach: braniewskim, elbląskim, M. Elblag, bartoszycki, węgorzewski, kętrzyński i lidzbarskim.

Dotychczas w 2025 roku nie potwierdzono żadnego ogniska ASF w stadach świń.

W związku z występowaniem ASF w Polsce większość naszego województwa znajduje się w obszarze objętym ograniczeniami II (różowym).

Mapa ASF w Polsce: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/#

PTASIA GRYPA - HPAI

W styczniu i lutym br. w związku z prowadzonym monitoringiem ptasiej grypy w Polsce wykryto 61 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ogniska występowały u drobiu w stadach komercyjnych jak i przyzagrodowych. Łączna liczba drobiu w ogniskach wyniosła 2614995 sztuk. Wykryto także przypadki ptasiej grypy u 20 ptaków dzikożyjących. W województwie warmińsko-mazurskim ogniska HPAI występowały w czterech stadach komercyjnych i w dwóch przyzagrodowych, w powiatach giżyckim, iławskim i mrągowskim. Łączna liczba ptaków w ogniskach w naszym województwie wyniosła 125623 sztuki.

Mapa HPAI w Polsce: https://bip.wetgiw.gov.pl/ai/mapa/#   

RZEKOMY POMÓR DROBIU – ND

W Polsce w 2025 roku stwierdzono także występowanie rzekomego pomoru drobiu w 14 stadach komercyjnych i 15 chowach przyzagrodowych. Łączna liczba drobiu w stadach wyniosła 1739703 sztuki.

W warmińsko-mazurskim rzekomy pomór drobiu został potwierdzony w jednym stadzie przyzagrodowym w powiecie działdowskim,  liczącym 38 kur ogólnoużytkowych.

Mapa ND w Polsce: https://bip.wetgiw.gov.pl/nd/mapa/#

PRYSZCZYCA - FMD

Polska pozostaje krajem wolnym od pryszczy. Jednakże podjęto pewne środki zaradcze w związku z wystąpieniem 10 stycznia 2025 r. na terenie Niemiec pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy u trzech wołów domowych (water Buffalo; Bubalus bubalis), utrzymywanych hobbystycznie w gospodarstwie liczącym łącznie 14 sztuk zwierząt. Gospodarstwo zlokalizowane jest w odległości około 70 km od granicy z Polską, w gminie Hoppegarten, w powiecie Maerkisch-Oderland, kraj związkowy Brandenburgia. Władze Brandenburgii wprowadziły 72-godzinny zakaz przemieszczeń zwierząt, obowiązujący od 11 stycznia br. Wyznaczono obszary objęte ograniczeniami: zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony w promieniu 10 km wokół ogniska. Rozpoczęto dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła choroby. W promieniu 1 km uśmiercono wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych.

Krajowe służby weterynaryjne we współpracy z innymi służbami kontrolują transporty zwierząt wjeżdżające z terytorium Niemiec z obszarów nieobjętych ograniczeniami oraz z innych państw członkowskich, jeśli trasa przejazdu przebiega przez Niemcy, do Polski.

Pamiętajmy że pryszczyca (Foot and mouth disese – FMD) jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz. Wirus pryszczycy przenosi się przez kontakt bezpośredni pomiędzy zwierzętami, za pośrednictwem mięsa i produktów mięsnych, mleka i jego przetworów, nasienia, skór, wełny, paszy dla zwierząt, itp. Wirus może być przenoszony także przez człowieka, sprzęt gospodarski, ptaki, owady, gryzonie, środki transportu czy odzież.

CHOROBA NIEBIESKIEGO JĘZYKA - BT

Jest wirusową chorobą zakaźną przeżuwaczy, zarówno domowych, jak i dzikich. Chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie i in. Spośród 27 znanych serotypów wirusa, serotypy od 1 do 24 objęte są przepisami dotyczącymi zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek,  rodzaju kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie.

W 2025 roku w Polsce wykryto 3 ogniska choroby niebieskiego języka w stadach bydła. Łącznie w stadach znajdowało się 146 sztuk bydła. W województwie warmińsko-mazurskim wystąpiło jedno ognisko w powiecie lidzbarskim w stadzie liczącym 76 sztuk. Pozytywny wynik choroby (serotyp 3) potwierdzono u jednego zwierzęcia ze stada.

W przypadku stwierdzenia zakażenia BTV, ustanawiany jest obszar w promieniu min. 150 km od ogniska choroby. Zwierzęta zakażone nie podlegają obligatoryjnemu uśmierceniu, poza wyjątkami wynikającymi z przepisów o ochronie zwierząt.

Mapa BT w Polsce: https://bip.wetgiw.gov.pl/bt/mapa/#

GRUŹLICA BYDŁA – BTB

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/620 Polska ma również status obszaru wolnego od gruźlicy czyli od zakażenia kompleksem Mycobacterium tuberculosis (M. bovis, caprae i M. tuberculosis). Nie oznacza to jednak, że pojedyncze ogniska choroby nie pojawiają się w ogóle populacji bydła w Polsce. Właśnie z takim pojedynczym ogniskiem mieliśmy do czynienia w styczniu w naszym województwie. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu pierwszego ogniska gruźlicy bydła w 2025 roku, w gospodarstwie w miejscowości Bałdy (gmina Purda, powiat olsztyński). 22 stycznia 2025 r. Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził obecność Mycobacterium tuberculosis complex w próbkach pobranych od krowy pochodzącej ze stada liczącego 374 sztuki. W gospodarstwie natychmiast wdrożono procedury związane z likwidacją choroby. Gruźlica jest chorobą bakteryjną, której czynnikiem etiologicznym są prątki bydlęce Mycobacterium bovis oraz M. caprae. Należy jednak pamiętać, że gruźlicę̨ u bydła może wywołać́ również̇ prątek ludzki – M. tuberculosis.

W związku z powyższym prosimy o wzmożona czujność i przypominamy rolnikom i hodowcom zwierząt o przestrzeganiu zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach!

Zwierzęta wprowadzane do stada muszą pochodzić z wiadomego źródła, muszą być oznakowane, w przypadku handlu wewnątrzunijnego zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny, a w przypadku świń świadectwo zdrowia musi być zapewnione także w obrocie krajowym. Pasza i ściółka (oraz siano i słoma) wprowadzane do gospodarstwa muszą pochodzić z wiadomego źródła. W gospodarstwie należy zapewnić  czystość i higienę w pomieszczeniach, w których utrzymywane są zwierzęta. Do dezynfekcji należy stosować środki dezynfekcyjne, które inaktywują wirus pryszczycy tj. środki o pH kwaśnym poniżej 6 lub zasadowym powyżej 9. Do gospodarstwa nie powinny być wprowadzane sprzęty ani narzędzia używane w innych gospodarstwach. Personel obsługujący zwierzęta powinien przestrzegać zasad higieny oraz stosować odzież i obuwie dedykowane do obsługi zwierząt. Należy również bezwzględnie przestrzegać zakazu wchodzenia na teren gospodarstwa osób postronnych.

Źródło: GIW
Opracowanie: Rodian Pawłowski