Choroba niebieskiego języka (BTV-3) na Warmii i Mazurach!
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o pierwszym w 2025 r. ognisku choroby niebieskiego języka w województwie warmińsko-mazurskim. Ognisko stwierdzono w gospodarstwie z 79 sztukami bydła mlecznego w miejscowości Nowy Dwór, gmina Orneta, powiat lidzbarski.
Wykryto serotyp 3 (BTV-3) metodą PCR w laboratorium referencyjnym.
Choroba w stadzie przebiega bezobjawowo.
Zgodnie z prawem UE, choroba należy do kategorii C+D+E, co oznacza brak obowiązku zwalczania.
Choroba niebieskiego języka dotyczy wyłącznie przeżuwaczy i nie przenosi się na inne zwierzęta ani na ludzi. Produkty takie jak mięso, mleko, skóry czy wełna są bezpieczne dla konsumentów!
W przypadku podejrzenia choroby zgłoś to właściwym służbom weterynaryjnym.
Przypominamy, że choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Nie obowiązują również żadne ograniczenia dotyczące spożycia mięsa i produktów mięsnych, mleka czy wykorzystania skór oraz wełny pochodzących od przeżuwaczy.
Choroba niebieskiego języka nie jest zwalczana w UE z urzędu, ale poszczególne państwa członkowskie mogą wprowadzać swoje zasady walki z nią, m. in. poprzez wydawanie zaleceń dla hodowców w sprawie szczepień zwierząt oraz ograniczenie handlu międzynarodowego żywymi zwierzętami.