wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Nasi finaliści w XXII edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces”

Data utworzenia: 20-12-2022

Nasi finaliści w XXII edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces”

XXII edycja konkursu „Sposób na Sukces”,  organizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ośrodkami doradztwa rolniczego, Radą konkursu oraz wieloma innymi instytucjami wspierającymi tę cenną inicjatywę - została podsumowana uroczystym wydarzeniem i prezentacją wszystkich laureatów oraz wyróżnionych w przygotowanym filmie.

Celem konkursu było przede wszystkim promowanie:

  • przedsiębiorczości na obszarach wiejskich i w miastach do 20 tys. mieszkańców,
  • innowacyjnych rozwiązań sprzyjających podnoszeniu jakości życia na obszarach wiejskich,
  • działań na rzecz ograniczania skutków niekorzystnych zmian klimatu,
  • włączenia społecznego i zmniejszenia ubóstwa na obszarach wiejskich.

Kryteria oceny dotyczyły nie tylko efektów działalności i innowacyjności przedsięwzięcia. Przedmiotem oceny były także: zasięg działalności, dbałość o ochronę środowiska naturalnego, źródła finansowania, zatrudnienie, wyposażenie zakładu pracy, posiadane certyfikaty i nagrody oraz perspektywy na przyszłość

Na podstawie kart zgłoszeniowych Rada wybrała nominatów konkursu, u których odbyły się na miejscu wizyty członków Rady i organizatorów. Wybrano 12 laureatów i przyznano 3 wyróżnienia. Trzech laureatów wybrano z woj. warmińsko–mazurskiego (zgłoszonych  przez W-MODR).

 

Laureaci z województwa warmińsko - mazurskiego

Kategoria rodzinna  -  I miejsce  ex aeguo: Anna i Paweł Zakrzewscy, APZ Sp. z o.o.” Prątnica, gm. Lubawa, powiat iławski 
Nazwa przedsięwzięcia: "Budowa zakładu i linii do czyszczenia oraz  otoczkowania nasion”

Firma od kilku lat zawiera kontraktacje płodów rolnych zarówno z lokalnymi,  jak i krajowymi producentami rolnymi. Zakupiony materiał siewny poddaje się czyszczeniu, certyfikacji i częściowo zaprawianiu. Materiał siewny „certyfikowany” jest pakowany, etykietowany i w 90 procentach eksportowany j na rynki unijne. Do budowy zakładu i linii do czyszczenia i otoczkowania , właścicieli firmy skłoniła szansa na rozwój przedsiębiorstwa i zwiększenia jego udziału na rynku.

Linia od czyszczenia jest bardzo innowacyjna- nowy fotosorter  to urządzenie do sortowania nasion pod względem kolorów nasion.  Stosowany jest przy obrabianiu materiału siewnego  zbóż, strączkowych oleistych i poplonowych (gorczyca, rzodkiew oleista, facelia), czyli odseparowania od pożądanego gatunku innych nasion o podobnej wielkości i ciężarze.  Maszyna jest wykorzystywana również usługowo.

Separator rolkowy do oczyszczania roślin drobnonasiennych (kończyny i lucerny). Za pomocą elektromagnesu następuje odłowienie od nasion drobnonasiennych szkodliwych nasion chwastów, których obecność jest dyskwalifikująca dla materiału siewnego. Pozwala  odejść od szkodliwych sposobów chemicznych,  również w zaopatrzeniu m.in. gospodarstw ekologicznych.

Aspiracja - system rur i odprowadzenia kurzy i pyłów, wydobywających się podczas oczyszczania nasion – wszystkie maszyny są podłączone do tego systemu, dzięki czemu pozyskany materiał jest „czysty” pozbawiony wszelkich mikrozanieczyszczeń pyłowych.

Kategoria rodzinna  - II miejsce ex aeguo:   Alina Jakubowska Gościniec Hetman Stanica wędkarska Stare Sady , gm. Mikołajki.
Nazwa przedsięwzięcia: "Rozszerzenie funkcjonującej działalności gospodarczej o nowe przedsięwzięcie „Browar Mikołajki"

Browar Mikołajki jest rodzinną nowoczesną firmą, która już w pierwszym roku działalności wprowadziła na rynek siedem rodzajów piw. Nazwy  piw nawiązują do nazw mazurskich jezior m.in. Marcowe Mamry, Mikołajski Lager, Śniardwy Jasne Lekkie,  czy do legend i opowieści -  Źdźbło Kłobuka, Stynkowy Ogier i Zemsta Raszpli. Nazwy te są powodowane nie tylko lokalnym patriotyzmem, ale przede wszystkim chęcią promowania regionu w Polsce i za granicą. Browar Mikołajki ma w swoich planach odtworzenie piwa historycznego, które było kiedyś popularne na terenie Warmii i Mazur.

Firma wyróżnia się szczególną dbałością o środowisko, m.in wykorzystane materiały oraz ergonomiczność maszyn pozwala na zużywanie energii elektrycznej w bardzo efektywny sposób. Odpady biologiczne, jak młóto są zagospodarowane lokalnie przez  rolnika, a w przyszłości będą zagospodarowane przez biogazownię w gminie.

Kategoria rodzinna  - III miejsce ex aequo: Pasieka Jabłońscy,  Łąkorz , gm. Biskupiec,  powiat nowomiejski
Nazwa przedsięwzięcia: "Rozszerzenie działalności o przetwórstwo roślin oleistych i produkcję węzy pszczelej "

W gospodarstwie Państwa Jabłońskich  działalność związana z pszczelarstwem jest wielopokoleniowa i funkcjonuje od 1937 r. Józef Jabłoński postawił i zasiedlił pszczołami pierwszą pasiekę. Jego syn Kazimierz rozwijał działalność, a później wnuk Grzegorz Jabłoński – obecny właściciel firmy, w 2019 r. rozszerzył asortyment wykonywanych produktów i usług i zarejestrował działalność gospodarczą. Ta ciekawa historia rodzinna to ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań  w zgodzie z przyrodą i na rzecz innych pszczelarzy.

Uprawa i przetwórstwo nowych roślin, których nasiona i owoce charakteryzują się wysoką zawartością oleju , z wykorzystaniem  własnej tłoczni oleju ( na zimno, bez filtracji i rafinacji).   Nasiona do produkcji są starannie wyselekcjonowane ( gównie z rzepaku, facelii błękitnej, słonecznika, ogórecznika lekarskiego, lnu złocistego, gorczycy, ostropestu i pszenicy), które jednocześnie służą jako rośliny miododajne. Firma posiada własną suszarnię nasion i czyszczalnię. 

Nowatorska usługa przerobu wosku pszczelego na węzę pszczelą, z wykorzystaniem własnego projektu maszyny do węzy, co daje możliwość przerobu bardzo małych ilości wosku na węzę, pod indywidualne bardzo poszukiwane zamówienia .Obecnie w taki sposób obsługuje się już ponad 100 odbiorców węzy.  

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W ramach operacji własnej KSOW pn. „XXII i XXIII edycje konkursu Sposób na Sukces”, realizowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, został przygotowany film prezentujący laureatów i wyróżnionych. Warto ich poznać.

Obejrzyj film: Prezentacja laureatów XXII edycji ogólnopolskiego konkursu Sposób na Sukces na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich

Źródło: własne
Opracowanie: Maria Suszko