wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Seminarium "Gospodarka obiegu zamkniętego w rolnictwie – wykorzystanie surowców i produktów", 29.11.2022 r.

Data utworzenia: 18-11-2022 ; Data wydarzenia: 29-11-2022

Seminarium "Gospodarka obiegu zamkniętego w rolnictwie – wykorzystanie surowców i produktów", 29.11.2022 r.

Oblicze  rolnictwa  zmienia  się,  a  presja  zobowiązań  klimatyczno-środowiskowych  oraz działania w duchu rozwoju zrównoważonego sprawiają, że tempo tych zmian jest niewiarygodnie szybkie. Ogólnoświatowa  sytuacja  gospodarcza  i  zmienność  w rozwoju  ludzkości  sprawia, że  kreuje  się  nowy trend odnoszący się do wszystkich etapów cyklu życia produktu czyli gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ).

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) stara się stawić czoła wielu obecnym światowym wyzwaniom w zakresie stabilnego rozwoju poprzez oddzielenie wzrostu gospodarczego od konsumpcji. W gospodarce o obiegu zamkniętym łańcuchy wartości to zamknięte pętle, w których materiały pierwotnie przeznaczone do wyeliminowania są ponownie wykorzystywane, poddawane recyklingowi lub ponownie przetwarzane w ramach gospodarki. Zastosowanie GOZ w produkcji rolniczej ma zmniejszyć presję branży na środowisko i nadal karmić rosnącą globalną populację. Cyrkularyzacja rolnictwa opiera się przede wszystkim na zasadach zmniejszenia zapotrzebowania na wkłady zewnętrzne, zamykania pętli składników odżywczych oraz ograniczania wpływu na środowisko zrzutów i spływów. W ten sposób można stworzyć nową wartość z produktów wcześniej uważanych za odpady, minimalizując wkład zasobów oraz redukując odpady i emisje. 

Czy uda się stawić czoła obecnym wyzwaniom w zakresie zrównoważonego rozwoju poprzez oddzielenie wzrostu gospodarczego od konsumpcji?

Czy jest możliwe spełnienia wyzwań stawianych przed gospodarowaniem w obiegu zamkniętym produktami i surowcami pochodzenia rolniczego?

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie zaprasza do udziału w seminarium pn. "Pozażywnościowe wykorzystanie surowców i produktów rolniczych", które odbędzie się 29 listopada 2022 r. o godz. 10:00. Seminarium prowadzone będzie w formie hybrydowej, tj.:

  • stacjonarnie - w siedzibie Ośrodka przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie
  • online - za pośrednictwem platformy Zoom

W celu wzięcia udziału w formie on-line należy do 28 listopada wypełnić formularz rejestracyjny. Na podany w nim adres e-mail, w dniu seminarium, zostanie przesłany link z dostępem do spotkania.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Podczas spotkania porozmawiamy o tym:
        - czym jest gospodarka obiegu zamkniętego;
        - w jaki sposób można rolniczo zagospodarować osady ściekowe;
        - jakie są możliwości wykorzystania materiałów pochodzenia naturalnego i organicznego do izolacji cieplnej budynków;
Przedstawione zastaną dwa modele biznesowe oparte na GOZ.

Czas przełamać barierę wygody marnotrawstwa i świadomie podejmować decyzje o zrównoważonym zarządzaniu procesem i produktem tak aby był to rozwój połączony z naturalnymi zasobami środowiska.

Do udziału w seminarium zaprasza organizator merytoryczny:
Joanna Bendyk, Starszy specjalista Działu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska; tel. 695 550 952, e-mail: j.bendyk@w-modr.pl

Opracowanie: Urszula Anculewicz