Oblicze rolnictwa zmienia się, a presja zobowiązań klimatyczno-środowiskowych oraz działania w duchu rozwoju zrównoważonego sprawiają, że tempo tych zmian jest niewiarygodnie szybkie. Ogólnoświatowa sytuacja gospodarcza i zmienność w rozwoju ludzkości sprawia, że kreuje się nowy trend odnoszący się do wszystkich etapów cyklu życia produktu czyli gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ).
Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) stara się stawić czoła wielu obecnym światowym wyzwaniom w zakresie stabilnego rozwoju poprzez oddzielenie wzrostu gospodarczego od konsumpcji. W gospodarce o obiegu zamkniętym łańcuchy wartości to zamknięte pętle, w których materiały pierwotnie przeznaczone do wyeliminowania są ponownie wykorzystywane, poddawane recyklingowi lub ponownie przetwarzane w ramach gospodarki. Zastosowanie GOZ w produkcji rolniczej ma zmniejszyć presję branży na środowisko i nadal karmić rosnącą globalną populację. Cyrkularyzacja rolnictwa opiera się przede wszystkim na zasadach zmniejszenia zapotrzebowania na wkłady zewnętrzne, zamykania pętli składników odżywczych oraz ograniczania wpływu na środowisko zrzutów i spływów. W ten sposób można stworzyć nową wartość z produktów wcześniej uważanych za odpady, minimalizując wkład zasobów oraz redukując odpady i emisje.
Czy uda się stawić czoła obecnym wyzwaniom w zakresie zrównoważonego rozwoju poprzez oddzielenie wzrostu gospodarczego od konsumpcji?
Czy jest możliwe spełnienia wyzwań stawianych przed gospodarowaniem w obiegu zamkniętym produktami i surowcami pochodzenia rolniczego?
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie zaprasza do udziału w seminarium pn. "Pozażywnościowe wykorzystanie surowców i produktów rolniczych", które odbędzie się 29 listopada 2022 r. o godz. 10:00. Seminarium prowadzone będzie w formie hybrydowej, tj.:
- stacjonarnie - w siedzibie Ośrodka przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie
- online - za pośrednictwem platformy Zoom
W celu wzięcia udziału w formie on-line należy do 28 listopada wypełnić formularz rejestracyjny. Na podany w nim adres e-mail, w dniu seminarium, zostanie przesłany link z dostępem do spotkania.
ZAREJESTRUJ SIĘ
Podczas spotkania porozmawiamy o tym:
- czym jest gospodarka obiegu zamkniętego;
- w jaki sposób można rolniczo zagospodarować osady ściekowe;
- jakie są możliwości wykorzystania materiałów pochodzenia naturalnego i organicznego do izolacji cieplnej budynków;
Przedstawione zastaną dwa modele biznesowe oparte na GOZ.
Czas przełamać barierę wygody marnotrawstwa i świadomie podejmować decyzje o zrównoważonym zarządzaniu procesem i produktem tak aby był to rozwój połączony z naturalnymi zasobami środowiska.
Do udziału w seminarium zaprasza organizator merytoryczny:
Joanna Bendyk, Starszy specjalista Działu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska; tel. 695 550 952, e-mail: j.bendyk@w-modr.pl