W powiecie mrągowskim II Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy sesją teoretyczną, w czasie której uczestnicy zapoznali się ze znaczeniem i uprawą rośliny strączkowych (bobowatych) podczas wykładu prof. dr hab. inż. Agnieszki Pszczółkowskiej – UWM w Olsztynie. W trakcie trwania sesji polowej na poletkach demonstracyjnych uczestnicy zapoznali się z wynikami prowadzonych doświadczeń oraz z czynnikami plonotwórczymi w uprawie różnych odmian kukurydzy.
Prof. dr hab. inż. Agnieszka Pszczółkowska zwróciła uwagę, jak ważna jest uprawa roślin bobowatych, które pozytywnie oddziaływują na środowisko glebowe, np. poprzez dodatni bilans substancji organicznej w glebie. Pobierają również azot atmosferyczny i wzbogacają nim glebę, co między innymi przyczynia się do wzrostu plonowania roślin następczych.
W czasie wizyty na polu ekspert Jacek Zarzecki, Prezes PZHiPBM, jako praktykujący rolnik zwrócił uwagę na dobieranie odpowiednich odmian oraz zalecił zakup materiału siewnego kukurydzy tylko ze sprawdzonego źródła. Odniósł się również do wyzwań jakie czekają rolników w związku z nowym okresem programowania Wspólnej Polityki Rolnej.
Jutro zapraszamy do powiatu szczycieńskiego! W części teoretycznej temat wykrywania i identyfikacji głównych patogenów grzybowych zbóż, z wykorzystaniem technik klasycznych i molekularnych, przedstawi prof. dr hab. inż. Agnieszka Pszczółkowska, UWM Olsztyn, a Jacek Zarzecki, Prezes PZHiPBM, przeprowadzi analizę ekspercką na poletkach demonstracyjnych.
Szczegółowy program znajduje się w załączniku. Serdecznie zapraszamy!