II Warmińsko-Mazurskie Dni Pola w powiecie węgorzewskim rozpoczęliśmy sesją praktyczną i wizytą na poletkach demonstracyjnych, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli się zapoznać z wynikami prowadzonych doświadczeń oraz z czynnikami plonotwórczymi pszenżyta ozimego, rzepaku ozimego i jęczmienia jarego.
W czasie wizyty na polu ekspert dr hab. inż. Paweł Bereś podkreślał jak ważne jest systematyczne monitorowanie agrofagów - jest to podstawowe działanie mające na celu rozpoznanie zagrożeń roślin uprawnych ze strony organizmów szkodliwych. Umiejętne wykorzystanie wyników obserwacji pojawiania się i nasilenia występowania agrofagów, przyczynia się do opracowania strategii zwalczania, zminimalizowania ryzyka ewentualnych szkód i wyeliminowania nadmiernego, często niepotrzebnego zużycia środków chemicznych.
Podczas części teoretycznej wydarzenia prof. dr hab. inż. Krzysztof Jankowski podkreślił, iż przyrodniczo decydujący wpływ na wysokość plonu ma agrotechnika letnio-jesienna czyli przedzimowa. Wpływa ona na zimowanie, na odporność roślin na czynniki stresogenne w okresie wiosennego wzrostu tj. stres wodny bądź mineralny oraz na generatywną inicjację plonu, która ma miejsce jesienią, a nie wiosną - rozgałęzienia boczne, zawiązki pąków kwiatowych czyli przyszłych łuszczyn.
Jutro zapraszamy do powiatu lidzbarskiego! W części teoretycznej czynniki kształtujące skuteczną ochronę zbóż przed patogenami przedstawi dr hab. Marta Damszel – UWM Olsztyn, a analizę ekspercką na poletkach demonstracyjnych przeprowadzi dr hab. inż. Paweł Bereś prof. IOR-PIB.
Szczegółowy program znajduje się w załączniku. Serdecznie zapraszamy!