W powiecie braniewskim II Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy sesją teoretyczną, w której uczestnikom przedstawiony został temat aktualnych zagrożeń upraw zbóż przed szkodnikami - prof. dr hab. inż. Bożena Kordan – UWM w Olsztynie. W trakcie trwania sesji polowej na poletkach demonstracyjnych uczestnicy zapoznali się z wynikami prowadzonych doświadczeń oraz z czynnikami plonotwórczymi w uprawie pszenicy jarej i pszenżyta ozimego.
Prof. dr hab. inż. Bożena Kordan, podczas wykładu, podkreśliła jak ważne jest określenie właściwego terminu zwalczania szkodników i wykonania zabiegu ochroniarskiego. Np. zwalczanie pryszczarka musi nastąpić do momentu aż larwy wejdą pod pochwy liściowe, potem każdy zabieg będzie nieskuteczny.
Na pola powraca zagrożenie dawno nie występujące – łokaś garbatek. Postacie dorosłe trudno zauważyć, ponieważ żerują nocą a zagrożenie stanowią larwy, które żerują na młodych liściach jesienią i wiosną. Problemem jest brak preparatów do zwalczania tych larw.
W czasie wizyty na polu ekspert dr hab. inż. Paweł Bereś zwrócił uwagę na występowanie na poletkach demonstracyjnych wielu organizmów pożytecznych np. złotooków i biedronek. Wspomniał również, że nie należy obawiać się biedronek azjatyckich, które są równie pożyteczne jak nasza rodzima biedronka siedmiokropka.
Jutro zapraszamy do powiatu bartoszyckiego! W części teoretycznej kierunki współczesnej ochrony zbóż przed patogenami przedstawi dr hab. Marta Damszel – UWM Olsztyn a analizę ekspercką na poletkach demonstracyjnych przeprowadzi dr hab. inż. Paweł Bereś prof. IOR-PIB.
Szczegółowy program znajduje się w załączniku. Serdecznie zapraszamy!