wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Trwają II Warmińsko-Mazurskie Dni Pola - dziś, 21.06.2022, jesteśmy w powiecie oleckim, jutro ełckim

Data utworzenia: 21-06-2022 ; Data wydarzenia: 22-06-2022

Trwają II Warmińsko-Mazurskie Dni Pola - dziś, 21.06.2022, jesteśmy w powiecie oleckim, jutro ełckim

II Warmińsko-Mazurskie Dni Pola w powiecie oleckim rozpoczęliśmy sesją praktyczną na poletkach demonstracyjnych. Uczestnicy wydarzenia mogli się tam zapoznać z wynikami prowadzonych doświadczeń oraz z czynnikami plonotwórczymi pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i ziemniaka.

Jak wskazuje dr hab. inż. Mariola Grzybowska-Brzezińska bardzo ważne jest dbanie o odpowiednie uregulowanie pH gleby. W praktyce rolniczej, aby zachować prawidłowe pH, zabieg wapnowania powinien być wykonywany co roku ale w mniejszych dawkach.

W czasie części teoretycznej prof. dr hab. Bożena Kordan zwróciła uwagę na bardzo dużą presję pryszczarka kapustnika w rzepaku. Na niektórych plantacjach łuszczyny są zaatakowane w 60%. Obecność pryszczarka w rzepaku może oznaczać znaczne straty plonu. Zaatakowane łuszczyny przedwcześnie zasychają i otwierają się.


Jutro zapraszamy do powiatu ełckiego! Analizę ekspercką poletek demonstracyjnych przeprowadzi dr hab. inż. Mariola Grzybowska-Brzezińska, a temat systemów uprawy roli w produkcji zbóż zostanie przedstawiany przez mgr. inż. Artura Szatkowskiego.

Szczegółowy program znajduje się w załączniku. Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do obejrzenia relacji TVP3 Olsztyn - KLIKNIJ!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk