II Warmińsko-Mazurskie Dni Pola w powiecie oleckim rozpoczęliśmy sesją praktyczną na poletkach demonstracyjnych. Uczestnicy wydarzenia mogli się tam zapoznać z wynikami prowadzonych doświadczeń oraz z czynnikami plonotwórczymi pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i ziemniaka.
Jak wskazuje dr hab. inż. Mariola Grzybowska-Brzezińska bardzo ważne jest dbanie o odpowiednie uregulowanie pH gleby. W praktyce rolniczej, aby zachować prawidłowe pH, zabieg wapnowania powinien być wykonywany co roku ale w mniejszych dawkach.
W czasie części teoretycznej prof. dr hab. Bożena Kordan zwróciła uwagę na bardzo dużą presję pryszczarka kapustnika w rzepaku. Na niektórych plantacjach łuszczyny są zaatakowane w 60%. Obecność pryszczarka w rzepaku może oznaczać znaczne straty plonu. Zaatakowane łuszczyny przedwcześnie zasychają i otwierają się.
Jutro zapraszamy do powiatu ełckiego! Analizę ekspercką poletek demonstracyjnych przeprowadzi dr hab. inż. Mariola Grzybowska-Brzezińska, a temat systemów uprawy roli w produkcji zbóż zostanie przedstawiany przez mgr. inż. Artura Szatkowskiego.
Szczegółowy program znajduje się w załączniku. Serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy do obejrzenia relacji TVP3 Olsztyn - KLIKNIJ!