wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Sytuacja ASF w województwie warmińsko-mazurskim w 2022 roku - PIERWSZE OGNISKO W STADZIE ŚWIŃ

Data utworzenia: 21-06-2022

PIERWSZE OGNISKO ASF U ŚWIŃ W 2022 ROKU W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM

Na podstawie Zawiadomienia Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 17 czerwca, informujemy o potwierdzeniu pierwszego w tym roku ogniska ASF w stadach świń w naszym województwie.

Ognisko 1/2021 – wykryto w gospodarstwie liczącym 74 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Naguszewo, gmina Rybno, powiat działdowski – na obszarze objętym ograniczeniami III (czerwonym) – wymienionym w części III załącznika do RWK 2021/605.

To już 4 ognisko ASF w stadach świń w tym roku. Z wyjątkiem naszego województwa ASF potwierdzono w gospodarstwach w województwach wielkopolskim (2 ogniska) oraz lubuskim (1 ognisko).

Zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem MRiRW z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń, w gospodarstwach tych wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, a na obszarach w promieniu 10 km, zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia związane z obrotem i przemieszczaniem zwierząt (promień 3 kilometry – obszar zapowietrzony + 7 km – obszar zagrożony).

  Ponadto informujemy, iż zgodnie z ostatnimi Zawiadomieniami Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w 2022 potwierdzone zostały kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików. Na terenie naszego województwa potwierdzono 14 nowych przypadków ASF, w powiatach bartoszyckim, braniewskim, działdowskim, nidzickim, elbląskim, iławskim i szczycieńskim. W naszym województwie od początku roku wykryto już 165 ognisk ASF u dzików, w całym kraju liczba wykrytych ognisk wynosi już 1114.

Zintensyfikowanie prac polowych często przyczynia się do nieświadomego zawleczenia choroby do gospodarstwa. W związku z powyższym przypominamy rolnikom i producentom trzody chlewnej o przestrzeganiu zasad Bioasekuracji w swoich gospodarstwach!

Źródło: WIW Olsztyn
Opracowanie: Rodian Pawłowski