wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Dziś, 08.06.2022, jesteśmy w powiecie ostródzkim, jutro – olsztyńskim

Data utworzenia: 08-06-2022 ; Data wydarzenia: 09-06-2022

W powiecie ostródzkim Dni Pola rozpoczęliśmy częścią praktyczną na poletkach demonstracyjnych, gdzie uczestnicy zapoznali się  z zastosowaną technologią, programem ochrony, wpływem odmiany, stanowiska oraz metod agrotechnicznych na plonowanie pszenicy jarej i jęczmienia jarego.

Jak podkreśla Janusz Malinowski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa zastosowanie niższej normy wysiewu pszenicy jarej spowodowało mniejsze nasilenie ze strony chorób grzybowych ale większą presję występowania chwastów. A co za tym idzie konieczność wykonania zabiegów herbicydowych. Gęstość wysiewu jest agrotechniczną metodą regulacji zachwaszczenia stosowaną w integrowanej ochronie roślin.

W warunkach suszy, przy zmniejszonej normie wysiewu, konkurencja roślin o wodę na jednostkę powierzchni jest niższa dlatego gęstość siewu powinna być możliwie jak mniejsza - wskazuje dr hab. Jerzy Grabiński.


Do zobaczenia jutro na polach w powiecie olsztyńskim! Dr hab. Jerzy Grabiński przeprowadzi analizę ekspercką poletek demonstracyjnych a temat aktualnych zagrożeń upraw zbóż przed szkodnikami zostanie przedstawiony przez prof. dr hab. inż. Bożenę Kordan.

Szczegółowy program znajduje się w załączniku. Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk