W powiecie ostródzkim Dni Pola rozpoczęliśmy częścią praktyczną na poletkach demonstracyjnych, gdzie uczestnicy zapoznali się z zastosowaną technologią, programem ochrony, wpływem odmiany, stanowiska oraz metod agrotechnicznych na plonowanie pszenicy jarej i jęczmienia jarego.
Jak podkreśla Janusz Malinowski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa zastosowanie niższej normy wysiewu pszenicy jarej spowodowało mniejsze nasilenie ze strony chorób grzybowych ale większą presję występowania chwastów. A co za tym idzie konieczność wykonania zabiegów herbicydowych. Gęstość wysiewu jest agrotechniczną metodą regulacji zachwaszczenia stosowaną w integrowanej ochronie roślin.
W warunkach suszy, przy zmniejszonej normie wysiewu, konkurencja roślin o wodę na jednostkę powierzchni jest niższa dlatego gęstość siewu powinna być możliwie jak mniejsza - wskazuje dr hab. Jerzy Grabiński.
Do zobaczenia jutro na polach w powiecie olsztyńskim! Dr hab. Jerzy Grabiński przeprowadzi analizę ekspercką poletek demonstracyjnych a temat aktualnych zagrożeń upraw zbóż przed szkodnikami zostanie przedstawiony przez prof. dr hab. inż. Bożenę Kordan.
Szczegółowy program znajduje się w załączniku. Serdecznie zapraszamy!