wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Do sieci dołączyło laboratorium Katedry Owiec i Kóz UWM

Data utworzenia: 02-06-2022

Do gospodarstw demonstracyjnych Warmii i Mazur dołączyło Laboratorium Dydaktyczno-Badawcze Katedry Hodowli Owiec i Kóz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie!

Laboratorium to nowoczesny obiekt przystosowany, zarówno do chowu i hodowli zwierząt, jak również do realizacji procesu dydaktycznego i prowadzenia badań naukowych. Zgromadzono w nim większość występujących w Polsce ras owiec i kóz i jest to prawdopodobnie jedna z najciekawszych kolekcji tych zwierząt w Polsce. Jest ona wzbogacona o lamę i alpakę, od których pozyskuje się wełnę o wysokich walorach, i które to gatunki stają się w Europie coraz bardziej popularne. Oferta laboratorium jako obiektu demonstracyjnego w szczególności kierowana jest do szkół o profilu kształcenia związanym z rolnictwem, ale laboratorium jest otwarte dla każdego, komu zwierzęta są bliskie i kto chciałby się czegoś o nich dowiedzieć lub choćby na nie popatrzeć.

Krajowa Sieć Gospodarstw Demonstracyjnych utworzona została przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, w ścisłej współpracy z 16 wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego. Gospodarstwa demonstracyjne, od lat, są dla rolników miejscem zdobywania wiedzy i doświadczenia, szczególnie cennym z uwagi na pokazywanie rozwiązań aktualnych i realnych. W gospodarstwie demonstracyjnym rolnicy mają możliwość poczynienia obserwacji, porównania ze swoimi sposobami gospodarowania, a także wymiany doświadczeń. Strona internetowa – www.gospodarstwademonstracyjne.cdr.gov.pl – stanowi wykaz gospodarstw wraz z ich charakterystyką. Baza ta ułatwi kontakty oraz pozwoli jednostkom doradztwa rolniczego realizować zadania upowszechnieniowe, szkoleniowe i informacyjne w sposób synergiczny.

Koordynatorem sieci na województwo warmińsko-mazurskie jest dr inż. Rodian Pawłowski, tel. 695 550 460, e-mail: rodian.pawlowski@w-modr.pl. Gospodarstwa będą wpisywane do sieci sukcesywnie.
Już dziś zapoznać się można [TUTAJ] z gospodarstwami z naszego województwa:

  1. gospodarstwo pp. Malickich, gm. Świątki,
  2. pasieka pp. Pucer, gm. Barciany,
  3. gospodarstwo rodzinne pana Mariusza Szałaja, gm. Lidzbark Warmiński,
  4. gospodarstwo Szkotowo pani Agnieszki Tołłoczko, gm. Kozłowo,
  5. gospodarstwo pasieczne "Miody Wigor", gm. Braniewo,
  6. gospodarstwo pana Krzysztofa Kowalewskiego, gm. Bisztynek,
  7. Kombinat Konopny S.A., gm. Elbląg,
  8. Stacja Doświadczalna Oceny Odmian we Wrócikowie,
  9. Laboratorium Dydaktyczno-Badawcze Katedry Hodowli Owiec i Kóz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Zapraszamy do współpracy właścicieli gospodarstw zainteresowanych udziałem w sieci.

Opracowanie: Małgorzata Micińska-Wąsik, Rodian Pawłowski