WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Sytuacja ASF w województwie warmińsko-mazurskim - KOLEJNE OGNISKO ASF w 2021 roku

Data utworzenia: 07-10-2021

Na podstawie Zawiadomień Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii informujemy o potwierdzeniu kolejnego ogniska ASF w stadzie świń w naszym województwie.

Ognisko 15/2021 – wykryto w gospodarstwie liczącym 41 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Ludwichowo, gmina Lubawa, powiat iławski – w obszarze objętym ograniczeniami III (czerwonym) – wymienionym w części III załącznika do RWK 2021/605 oraz w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku ze wcześniejszym stwierdzeniem ognisk w tej samej gminie.

W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, a na obszarach w promieniu 10 km, zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia związane z obrotem i przemieszczaniem zwierząt (promień 3 kilometry – obszar zapowietrzony + 7 km – obszar zagrożony).

Od początku roku w całym kraju liczba wykrytych ognisk w stadach świń wynosi 110.

Ponadto informujemy, iż zgodnie z ostatnimi Zawiadomieniami Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w 2021 potwierdzone zostały kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. Na terenie naszego województwa potwierdzono 12 nowych przypadków ASF.

W naszym województwie w 2021 roku wykryto już 299 przypadków ASF u dzików, w całym kraju liczba wykrytych przypadków wynosi już 2182.

Zintensyfikowanie prac polowych często przyczynia się do nieświadomego zawleczenia choroby do gospodarstwa. W związku z powyższym przypominamy rolnikom i producentom trzody chlewnej o przestrzeganiu zasad Bioasekuracji w swoich gospodarstwach!

Opracowanie: Rodian Pawłowski