WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Kalendarium ogrodnika – lipiec

Data utworzenia: 05-07-2021

Kalendarium ogrodnika – lipiec

Mamy wakacje, wszystko kwitnie i owocuje a my możemy się cieszyć plonami naszej pracy. Jednak ogrodnicy i działkowcy nadal mają sporo pracy w swoich ogrodach.

  • Po zbiorach truskawek wycinamy liście i rozłogi. Liście ścinamy na wysokość 4-7 cm. Jeśli ten zabieg wykonamy zbyt późno to w przyszłym sezonie rośliny będą słabiej zawiązywały pąki, a co za tym idzie – gorzej plonowały, rośliny będą też mniej odporne na mróz.
  • W połowie miesiąca zaczynają się zbiory najwcześniejszych odmian jabłoni i grusz. Owoce tych odmian nadają się zwłaszcza do bezpośredniego spożycia gdyż są mało trwałe i szybko przejrzewają.
  • Młode pędy drzew owocowych rosną teraz intensywnie więc warto włożyć nieco trudu w formowanie koron. Przy okazji możemy usunąć zbędne pędy aby rośliny więcej składników wykorzystały na wytworzenie pąków kwiatowych w kolejnym sezonie oraz odżywienie owoców. Aby doświetlić owoce gruszy usuwamy nadmiar wilków w centralnej części korony.
  • Lipiec to też dobry czas na nawożenie. w sadach rośliny potrzebują azotu do prawidłowego wzrostu i wytwarzania pąków kwiatowych, natomiast kwitnące rośliny ozdobne są szczególnie wrażliwe na niedobory potasu, dlatego do zasilania należy wybierać nawozy wieloskładnikowe z tym składnikiem.
  • W warzywniku wysiewamy sałaty liściowe, rzodkiewki i późne odmiany czarnej rzodkwikalarepy, kapusty włoskiej i szpinaku. W tym miesiącu możemy jeszcze siać koper ogrodowy.
  • Sadzimy wyhodowane z rozsady sadzonki endywii, brukselki, szpinaku i kopru włoskiego.
  • Nadszedł czas na zbiory ziół. Liście oregano, tymianku, szałwii lekarskiej, estragonu, cząbru ogrodowego i mięty zbieramy przed okresem kwitnienia, ponieważ w okresie kwitnienia zioła te tracą swój aromat. Ważne jest abyśmy nie spóźnili się ze zbiorami.
Opracowanie: Maja Jurczak