WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Kalendarium ogrodnika – maj

Data utworzenia: 04-05-2021

Kalendarium ogrodnika – maj

Maj to piękny czas w ogrodzie. Kwitną drzewa owocowe, trawa nabiera kolor soczystej zieleni, możliwe są już zbiory nowalijek. Jest to też czas nieco niebezpieczny ze względu na możliwość wystąpienia nocnych przymrozków, zwłaszcza w okolicach tzw. zimnych ogrodników.

- W pierwszej połowie miesiąca można wysadzać bulwy kwitnących latem roślin, np. mieczyków i dalii.

- Z kolei w drugiej połowie miesiąca można już wysiewać rośliny jednoroczne wrażliwe na niskie temperatury, czyli np. ozdobne dynie, fasole, łubin czy nasturcje.

- Również w mieście możemy się cieszyć kolorowymi kwitnącymi kwiatami dekorując balkony np. pelargoniami, begoniami czy petunie. Kupując kwiaty balkonowe zwracajmy uwagę na ich zdrowotność, rozkrzewienie i ilość pąków kwiatowych.

- Jeśli w sadzie dokonaliśmy nowych nasadzeń to w drugiej połowie maja jest czas na zasilenie ich nawozem azotowym.

- W maju zaczynamy też formowanie koron drzewek owocowych. Aby korona była mocna i odporna na złamania, 2-4 pędy z przewodnika odginamy tak by tworzyły one z przewodnikiem kąt prosty. Pomocne tu mogą być drewniane klamerki zakładane na przewodnik na 2-3 tygodnie. Można też nałożyć na pędy ciężarki, które będą odginały pędy.

- W drugiej połowie miesiąca mogą pojawić się już pierwsze muchówki nasionnicy trześniówki, czyli owada, który powoduje robaczywienie czereśni. Do monitoringu i odłowu tego szkodnika pomocne są pułapki feromonowe i żółte tablice lepowe, które rozwiesza się w koronach drzew.

- Jeśli w czasie kwitnienia naszych truskawek pogoda jest ciepła i deszczowa to warto przeprowadzić zabieg zwalczający szarą pleśń, tu również pomocny będzie preparat biologiczny.

- Stosując środki ochrony roślin dbajmy o organizmy pożyteczne, np. pszczoły. Opryski wykonujmy wieczorem, po skończonym oblocie, a najlepiej wybierajmy preparaty oznaczone jako bezpieczne dla owadów zapylających. Można też postawić w swoim ogródku czy działce hotel dla pszczół, w którym poza pszczołami samotnicami osiedli się wiele pożytecznych owadów.

- Po 15 maja, czyli tzw. „zimnej Zośce”, wysadzamy ciepłolubne rozsady czyli np. sadzonki pomidora czy papryki. Warto je wcześniej zahartować wystawiając np. na balkon. Dotyczy to nie tylko tych rozsad, które sami wyprodukowaliśmy ale też tych zakupionych.

- Gdy nie ma już ryzyka przymrozków wysiewamy ogórki, cukinie i inne dyniowate oraz fasolę. Pamiętajmy, że lepiej poczekać z wysiewem niż siać w zimną i wilgotną glebę.

 

Opracowanie: Maja Jurczak