WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Relacja z Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych „Bio Expo” 8–9.10.2020 r.

Data utworzenia: 13-10-2020

Relacja z Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych „Bio Expo” 8–9.10.2020 r.

W dniach 8–9 października 2020 r. odbyły się Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych „Bio Expo” w Nadarzynie. Jedyne wydarzenie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dedykowane tylko branży „eko”. Doskonała okazja do dialogu pomiędzy producentami, a dystrybutorami żywności.  Pozwalająca nawiązać relacje biznesowe w ramach rynku krajowego i rozwijania oraz zwiększania eksportu produktów. Konferencję zorganizowało Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu w ramach działań Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich.

Pierwszego dnia odbyła się konferencja w formie webinarium. Zaprezentowano aktualne i przyszłe zmiany w polityce rolnej wpływające na proces produkcji, kontroli i sprzedaży wyrobów ekologicznych. Poruszono bieżące problemy w pszczelnictwie i doświadczalnictwie odmianowym.

Drugiego dnia odbyła się prezentacja trendów i nowości na rynku żywności i produktów ekologicznych. Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z ofertami 222 firm z Polski i z zagranicy m.in. Czech, Niemiec, Ukrainy, Korei i Irlandii. Zaprezentowano m.in. sektory rolnictwa ekologicznego, żywności, napojów, środków czystości, kosmetyków, sprzętu gospodarstwa domowego, opakowań i naczyń do serwowania, a także firmy nawozowe, nasienne, instytucje wspierające i jednostki certyfikujące.

Targi były kierowane do rolników prowadzących gospodarstwa ekologiczne, doradców rolniczych, przedstawicieli administracji rządowej, instytutów lub uczelni oraz jednostek certyfikujących i naukowych.

Podczas wydarzenia nagrodzono laureatów dwóch konkursów pn. „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne" i „Najlepszy doradca ekologiczny”. W odniesieniu do pierwszego konkursu, trzynasty raz nagrodzono rolników upowszechniających ekologiczne metody produkcji rolnej i propagujących innowacyjne i prośrodowiskowe rozwiązania w swoich gospodarstwach.

 

Wyróżnienie – Piotr i Agnieszka Wróbel – województwo  kujawsko-pomorskie

III miejsce – Bogumiła Błoniarczyk – województwo małopolskie

II miejsce – Maciej Tomczak – województwo wielkopolskie

I miejsce – Ewa i Peter Stratenwerth – województwo mazowieckie

 

Z pośród nagrodzonych najlepszych doradców upowszechniających zasady i idee rolnictwa ekologicznego nagrodzono:

 

II Wyróżnienie – Grabowski Jerzy – województwo mazowieckie

I Wyróżnienie – Bogusiewicz Urszula – województwo dolnośląskie

III miejsce – Pajdzik Jan – województwo małopolskie

II miejsce – Jereczek Agnieszka – województwo pomorskie

I miejsce – Dryjańska Elżbieta – województwo wielkopolskie

 

Na etapie wojewódzkim laureatem XIII edycji ogólnopolskiego konkursu na Najlepsze gospodarstwo ekologiczne został Pan Bartłomiej Świszcz z województwa warmińsko-mazurskiego. Natomiast Najlepszym doradcą ekologicznym I edycji ogólnopolskiego konkursu została Pani Agnieszka Linkowska-Jelińska z województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Wszystkim uczestnikom konkursu oraz laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w branży ekologicznej.

Opracowanie: Izabella Kłodowska