WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Święto Plonów w gminie Olecko

Data utworzenia: 07-09-2020 ; Powiat: olecki

Święto Plonów w gminie Olecko

W minioną niedzielę, 6 września 2020 roku odbyło się Święto Plonów w gminie Olecko.
Święto Plonów to uroczystość o wieloletniej tradycji - symbol szacunku dla ciężkiej pracy rolnika, wyraz wdzięczności za owocne plony oraz za trud włożony w ich ciężką pracę.


Tegoroczne Święto Plonów w gminie Olecko rozpoczęło się od mszy św. w kościele NMP Królowej Polski. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł na centralny plac miasta, gdzie odbył się festyn dożynkowy.


Podczas uroczystego otwarcia Święta Plonów starostowie dożynek Barbara i Eugeniusz Skindziulowie z Babek Oleckich wręczyli burmistrzowi Karolowi Sobczakowi bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów. Ze względu na obostrzenia sanitarne zrezygnowano z agapy, czyli tradycyjnego dzielenia się chlebem.

Imprezę uświetniły występy lokalnych zespołów folklorystycznych. Nie zabrakło stoisk z jadłem chłopskim oferowanym przez koła gospodyń wiejskich i sołectwa gminy Olecko.  Mieszkańcy miasta i okolic mieli możliwość zakupu lokalnych przetworów i produktów spożywczych oraz rękodzieła ludowego okolicznych twórców. Sporym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane w trakcie odbywającego się święta konkursy dożynkowe.


Wśród firm i organizacji działających w obszarze rolnictwa również Olecki Oddział Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie zaznaczył swoją obecność. Przygotował stoisko informacyjno-doradcze, promując produkty tradycyjne i regionalne własnymi publikacjami.

Opracowanie: Piotr Michniewicz