wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

"Najlepsze gospodarstwo ekologiczne" - wyniki konkursu

Data utworzenia: 18-09-2024 ; Data wydarzenia: 08-09-2024

8 września br. podczas jubileuszowych targów rolniczych agroWARMA2024 odbyła sie uroczystość nagrodzenia laureatów konkursu "Najlepsze gospodarstwo ekologiczne". Celem konkursu jest szerzenie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie najlepszych rozwiązań w gospodarstwach rolnych oraz rozpowszechnienie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego.

Etap wojewódzki XVII edycji ogólnopolskiego konkursu na Njalepsze Gospodarstwo Ekologiczne rozstrzygnięty został przy współudziale przedstawicieli Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 

W tegorocznej edycji nagrodzeni zostali:

I miejsce: Mazurskie Gospodarstwo Ekologiczne Barbara Niedziejko „Mazurska Jagnięcina” (pow. giżycki)
Gospodarstwo Pani Barbary specjalizuje się w chowie owiec ras zachowawczych, takich jak kamieniecka i białogłowa mięsna. Produkcja zwierzęca oraz roślinna (uprawy paszowe oraz warzywa) jest w całości ekologiczna. Przy gospodarstwie znajduje się sklep oferujący wyroby z własnej baraniny, przetwory z warzyw, oraz produkty z zaprzyjaźnionych gospodarstwa rolnych. Pani Barbara corocznie, od 2022 roku, organizuje jesienny Mazurski Redyk, na który serdecznie zaprasza chętnych spróbowania wyrobów z mazurskiej jagnięciny i innych lokalnych, ekologicznych wyrobów prosto od rolnika.

II miejsce: Gospodarstwo Rolne Wojciech Majowicz (pow. braniewski)
Gospodarstwo Pana Wojciecha Majowicza jest pod wieloma względami warte wyróżnienia. Pan Wojciech jest na drodze ciągłego rozwoju, wprowadza nowe rozwiązani bądź przywraca dawne, już zapomniane maszyny do użytkowania. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej wielu gatunków roślin, w tym traw na materiał siewny. Gospodarz rozpoczął również sprzedaż produktów przetworzonych z własnego gospodarstwa, min. mąka orkiszowa, z płaskurki bądź samopszy. Cała produkcja opatrzona jest certyfikatem rolnictwa ekologicznego.

III miejsce: Gospodarstwo rolne Magdalena i Stéphane Lefevre (pow. olsztyński)
W gospodarstwie prowadzona jest działalność agroturystyczny oraz kompleksowa działalność rolnicza - produkcja roślinna oraz zwierzęca. Głównym kierunkiem działalności jest chów owiec francuskiej rasy Lacaune w systemie rolnictwa ekologicznego oraz wytwarzanie owczych serów sprzedawanych na lokalnym rynku oraz w gospoadsrtwe.

Kapituła Konkursu przyznała również wyróżnienie, które otrzymało gospodarstwo rolne Piotra Stanisława Wróblewskiego z powiatu mrągowskiego.
Rodzinne, trzypokoleniowe gospodarstwo, specjalizuje się w uprawie zbóż oraz roślin bobowatych w systemie rolnictwa ekologicznego. Gospodarz udowadnia, że produkcja ekologiczna jest możliwa w wielkoobszarowym gospodarstwem rolnym. W obejściu panuje ład i porządek. Park maszynowy oraz budynki gospodarcze są ciągle ulepszane co przekłada się na podnoszenie standardów prowadzonej produkcji rolnej.

 Wszystkim gospodarstwom życzymy dalszych sukcesów, nieustannego rozwoju i satysfakcji z pracy! Niech każdy dzień przynosi nowe wyzwania, które zamienią się w piękne plony...

 

 

Opracowanie: Urszula Anculewicz