wmodr.pl

Zagrody edukacyjne województwa warmińsko-mazurskiego

Zagrody edukacyjne województwa warmińsko-mazurskiego

Zgodnie z definicją, zagrody edukacyjne to gospodarstwa rolne łączące działalność rolniczą z profesjonalnymi usługami edukacyjnymi. Posiadają zwierzęta gospodarskie lub uprawy rolnicze przeznaczone do prezentacji i realizują programy edukacyjne dla grup dzieci i młodzieży przyjmowanych w ramach programów szkolnych lub udostępniają je jako atrakcję turystyczną dla rodzin z dziećmi lub dorosłych. 

W trakcie zajęć w zagrodach edukacyjnych goście uczą się jak wygląda życie na wsi, poznają zwierzęta hodowlane, uczestniczą w przygotowaniu żywności czy pomagają przy wybranych pracach rolniczych. Każda zagroda proponuje własny program edukacyjny, zgodny z profilem gospodarstwa, a także z pasjami jego gospodarzy. W ostatnim czasie rozwinęła się również oferta skierowana do seniorów. Zajęcia odbywają się w trakcie wizyt jednodniowych lub dłuższych pobytów z noclegami. 

Zagrody tworzone są na bazie już istniejących gospodarstw agroturystycznych, a także jako wyspecjalizowana działalność edukacyjna niezależna od usług turystycznych. Prowadzący zagrody edukacyjne mogą osiągać z tego tytułu szereg korzyści, w tym możliwość uzyskania dodatkowych dochodów. Rolnicy urozmaicają swoją ofertę agroturystyczną i znacząco wydłużają sezon, mają także możliwość promowania produktów – zachęcają i pozyskują klientów do bezpośrednich zakupów. Prowadzenie zagrody edukacyjnej jest realizacją pasji gospodarzy i urozmaiceniem ich codziennego życia. Pozwala odnaleźć przyjemność w pracy z dziećmi i nowe perspektywy rozwoju osobistego.

Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych

Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost liczby zagród edukacyjnych, a przyczyniło się do tego utworzenie w 2011 roku Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Koncepcja Sieci została opracowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Krakowie, na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Idea zagród edukacyjnych została bardzo szybko zaakceptowana przez rolników. W chwili obecnej działa 330 certyfikowanych przez OSZE zagród edukacyjnych, w tym 20 w województwie warmińsko-mazurskim. Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych funkcjonuje w systemie doradztwa rolniczego na zasadzie współpracy Centrum Doradztwa Rolniczego z ośrodkami wojewódzkimi. W każdym z nich działa koordynator wojewódzki ściśle współpracujący z zagrodami edukacyjnymi oraz z gospodarstwami rolnymi aplikującymi o członkostwo w Sieci.

Opracowanie: SW