wmodr.pl

Omówienie i podsumowanie wyników wizyt demonstracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem rekomendowanych elementów innowacyjnych i dobrych praktyk w zakresie: warzywa, rośliny jagodowe, zioła w ramach realizacji operacji „Wsparcie dla projektów demonstracyj

Rolnictwo ekologiczne to nie tylko sposób uprawy ziemi i hodowli zwierząt, ale także filozofia życia, która łączy troskę o środowisko z dbałością o zdrowie człowieka. Rola rolnictwa ekologiczne rośnie w kontekście zachodzących zmian takich jak degradacja środowiska, utrata bioróżnorodności czy konieczność zapewnienia bezpiecznej żywności. I tutaj wybija się koncepcja rolnictwa opartego na naturalnych procesach i praktykach rolniczych, eliminującego zastosowanie syntetycznych środków ochrony roślin i nawozów.
Rolnictwo ekologiczne zyskuje coraz większe znaczenie w kontekście globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, degradacja środowiska oraz potrzeba zapewnienia zdrowej i bezpiecznej żywności dla rosnącej populacji. W Unii Europejskiej, strategia Europejskiego Zielonego Ładu wyznacza ambitne cele w kierunku zrównoważonego rozwoju, w których rolnictwo ekologiczne odgrywa kluczową rolę
Europejski Zielony Ład (Green Deal) to kompleksowy plan Unii Europejskiej mający na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jednym z jego kluczowych filarów jest strategia Od pola do stołu, która zakłada:

  • zmniejszenie zużycia pestycydów o 50% do roku 2030;
  • redukcję stosowania nawozów o co najmniej 20%;
  • przeznaczenie 25% użytków rolnych pod uprawy ekologiczne;
  • ograniczenie stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt i akwakulturze o 50%.

Te założenia mają na celu stworzenie systemu żywnościowego, który będzie mniej obciążający dla środowiska a bardziej odporny na zmiany klimatyczne i korzystniejszy dla zdrowia ludzi.

Opracowanie: SW