Zmiany klimatyczne i degradacja środowiska to jedne z najpoważniejszych problemów, przed którymi stoi współczesny świat. Zjawiska te są ze sobą ściśle powiązane. Zmiany klimatyczne przyspieszają degradację środowiska naturalnego, a niezrównoważone wykorzystywanie jego zasobów coraz silniej oddziałuje na zmiany klimatyczne.
W związku z tymi wyzwaniami, nowa Wspólna Polityka Rolna (WPR) ustanowiła dziewięć kluczowych celów, spośród których trzy dotyczą bezpośrednio środowiska i klimatu:
przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, w tym poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie sekwestracji węgla, a także promowanie zrównoważonej energii,
wspieranie zrównoważonego rozwoju zasobów naturalnych, takich jak gleba, woda i powietrze, i wydajnego gospodarowania nimi, w tym poprzez ograniczanie uzależniania od środków chemicznych,
przyczynianie się do powstrzymania utraty różnorodności biologicznej i odwrócenia tego procesu, wzmacnianie usług ekosystemowych oraz ochrona siedlisk i krajobrazu.
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) na lata 2023-2027 stanowi narzędzie wsparcia zrównoważonych metod gospodarowania promujących działania przyjazne klimatowi i środowisku, chroniące glebę, wodę i powietrze oraz różnorodność biologiczną. Założenia PS WPR ukierunkowane zostały na wsparcie zrównoważonego rozwoju polskich gospodarstw, a także poprawę warunków życia i pracy na obszarach wiejskich.
W PS WPR przewidziano szereg instrumentów wsparcia beneficjentów promujących praktyki rolnicze korzystne dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, w tym obowiązkowe do wdrożenia przez państwa członkowskie, ale dobrowolne dla rolnika ekoschematy. Ekoschematy obszarowe są interwencją środowiskową realizowaną w ramach płatności bezpośrednich.