Rozwój branży pszczelarskiej w województwie warmińsko-mazurskim oraz nowe wyzwania, przed którymi stają pszczelarze, skłoniły Warmi ńsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie do zorganizowania konferencji „Innowacje w hodowli pszczół – technologie dla zdrowia rodzin pszczelich”. Niniejsza publikacja jest podsumowaniem tego wydarzenia, mającym na celu utrwalenie wiedzy i umożliwienie jej praktycznego wykorzystania.
Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi metodami zwalczania zgnilca amerykańskiego, przedstawionymi przez prof. dr hab. Zbigniewa Lipińskiego z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Profesor Lipiński szczegółowo omówił zagadnienia związane z tą chorobą larw pszczelich, jej czynniki chorobotwórcze, rozwój, metody zwalczania, diagnostykę i profilaktykę. Szczególny nacisk położył na trudności w rozpoznawaniu zgnilca, znaczenie higieny w pasiece oraz nową metodę zwalczania, opartą na monitorowaniu liczby przetrwalników bakterii w miodzie.
Dr hab. Zbigniew Kołtowski, prof. IO z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Puławach, przybliżył temat roślin miododajnych i ich wartości odżywczych dla pszczół. Na przykładzie wybranych gatunków omówił pożytki pszczele, ich różnorodność i znaczenie dla rozwoju pszczół oraz produkcji miodu. Zwrócił także uwagę na wpływ zmian klimatu oddziaływujący na zasobność pożytkową.
Kwestie jakości handlowej miodu, tak istotne dla każdego pszczelarza, omówiła mgr inż. Małgorzata Staniszewska, Główny Specjalista WIJHARS w Olsztynie. Prelegentka przedstawiła definicję miodu, wymagania jakościowe i zasady znakowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W niniejszej publikacji znajdą Państwo szczegółowe streszczenia wszystkich referatów, stanowiące cenne źródło wiedzy dla każdego pszczelarza.
Innowacje w hodowli pszczół technologie dla zdrowia rodzin pszczelich

u
broszura pszczoly internet.pdf
(2.99 MB, PDF)
Opracowanie: JM