23.06.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

LT-PL-RU 2007-2013


Warmińsko Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie,

w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013

realizuje projekt pod nazwą:

„Wsparcie i rozwój przedsiębiorczości wiejskiej: od doświadczeń lokalnych
do współpracy transgranicznej”

Realizujący projekt:

Rosja – Kaliningradzki Instytut Doskonalenia Kadr Agrobiznesu – partner wiodący;
Rosja – Rosyjski Uniwersytet Rolnictwa im. Immanuel Kanta – partner;
Polska – Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – partner;
Litwa – Kłajpedzki Uniwersytet Rozwoju Obszarów Wiejskich – partner.

Całkowity budżet: 500 000,00 EUR

Wkład Programu: 450 000,00 EUR

Okres realizacji projektu: 24 miesiące

Działanie: 2.3. Zwiększenie konkurencyjności MŚP i rozwój rynku pracy.


 

  Festyn Kulinarno - Kulturowy Litwa -Polska - Rosja

    W dniach 26 -27 lipca  2013r., Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie,  w ramach  wyżej wymienionego  projektu zorganizował Festyn Kulinarno - Kulturowy Litwa -Polska - Rosja, który odbył się  na terenie Pałacu i Folwarku Galiny/k Bartoszyc.

   W pierwszym dniu Festynu odbyło się seminarium na temat  „Nasze kulinarne dziedzictwo”, podczas którego o tradycjach i przyszłości  kuchni rosyjskiej, litewskiej i polskiej mówił  dr Grzegorz Russak, natomiast o ochronie dziedzictwa kulturowego na przykładzie  Muzeum Mazurskiego w Owczarni koło Kętrzyna prelekcję i dyskusję prowadził jego  właściciel  mgr Aleksander Puszko. Seminarium odbywało się w Wozowni Pałacu w otoczeniu wystawy fotograficznej „Piękno Odnalezione.”

    Drugi dzień Festynu  oficjalnie otworzył Pan Marek Bojarski - Dyrektor W-MODR, z udziałem Partnerów projektu z  Obwodu Kaliningradzkiego i Litwy,  a Pan  Grzegorz Russak, jako przewodniczący jury zapowiedział rozpoczęcie  fascynującego konkursu kulinarnego, w którym uczestniczyło sześć ekip, w tym trzy z Polski (2 z powiatu bartoszyckiego i 1 z powiatu gołdapskiego), dwie z Obwodu Kaliningradzkiego i jedna z  Litwy.

    W pierwszej części konkursu ekipy walczyły  o najlepsze pierogi:
-najlepsze „pierogi z mięsem i kapustą kiszoną” w ocenie jury  wywalczyła ekipa z Baru Młyn w Baniach Mazurskich;
-drugie miejsce za „pierogi pelmeni” przypadło siostrom z  ekipy rosyjskiej;
-trzecie miejsce to „pierogi z mięsem i kaszą gryczaną” w wykonaniu ekipy z koła gospodyń  wiejskich w Galinach.

    W drugiej kategorii każda z ekip przygotowała potrawę z ziemniaków:
-najlepszą potrawę z ziemniaków - „plińce z pomadą” przygotowały Panie z KGW w Galinach;
-drugie miejsce przypadło ekipie z Litwy za „placki ziemniaczane z  sosem grzybowym”;
-trzecie miejsce za „zrazy ziemniaczane z grzybami leśnymi”  ponownie zdobyły siostry z Rosji.

    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy za uczestnictwo, ponadto ekipy, które zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsce w każdej z kategorii otrzymały puchary i dyplomy.
Poza konkursem z degustacji przygotowanej przez wszystkie ekipy skorzystało ponad 200 osób uczestniczących w festynie. Wszystkie potrawy były smaczne, świeże i pachnące i zdrowe- po prostu festynowe.

    Festyn skupił bardzo wielu  ciekawych  lokalnych twórców ludowych prezentujących swoje wyroby rękodzielnicze ( rzeźby, wiklina, decupage, biżuteria,  a także wyroby z papieru,  tkane, wyszywane, szydełkowe, obrazy i wiele innych),  głównie z powiatów przygranicznych : bartoszyckiego, braniewskiego, węgorzewskiego, kętrzyńskiego, gołdapskiego, lidzbarskiego i olsztyńskiego. Bardzo ładnie zaprezentowało się Nadleśnictwo Bartoszyce oraz  samorządy z powiatów braniewskiego i  bartoszyckiego oraz instytucje rolnicze i hodowcy gołębi. Było prawie 60 wystawców, a na scenie wystąpiło 8 kapel i zespołów ludowych . Bardzo aktywnie włączyło się  również  lokalne stowarzyszenie oraz sołtys wsi Galiny.  Wydarzenie to odbywało się w pięknej scenerii  i otoczeniu Zespołu Pałacowego i Folwarku w Galinach, gdzie można było obejrzeć piękne konie,  skorzystać z przejażdżki bryczką, odwiedzić mini zoo, pospacerować w parku, posłuchać muzyki ludowej.

    Festyn miał na celu kultywowanie, propagowanie  i pogłębianie wiedzy o tradycjach kulinarnych i kulturowych terenów przygranicznych Warmii i Mazur, Obwodu Kaliningradzkie go i Litwy,  zgodnie z założeniami projektu. Prawie 700 osób , w tym  80 z Rosji, Litwy  i Mołdawii odwiedziło  i uczestniczyło w festynie.

GALERIA ZDJĘĆ

 


Program Współpracy Transgranicznej Litwa – Poska - Rosja 2007-2013 jest współfinansowany 
ze środków Unii Europejskiej


Dokument ten został przygotowany przy wsparciu finansowym Unii  Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. Za treść tego dokumentu odpowiada całkowicie Warmińsko Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie i w żaden sposób nie może on być traktowany jako stanowisko UE lub Federacji Rosyjskiej.

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Zamknij Informacja o przetwarzaniu danych osobowych 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, ul. Jagiellońska 91, 10-356 Olsztyn. 2. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: administrator@w-modr.pl, telefonicznie pod numerem tel./fax: +48 89 535 76 84; +48 89 526 44 39 lub pisemnie pod adres siedziby administratora. 3. Administrator wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym może Pani/Pan się skontaktować poprzez e-mail: inspektor@w-modr.pl, telefonicznie pod numerem tel./fax: +48 89 535 76 84; +48 89 526 44 39 lub pisemnie pod adres siedziby administratora. Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem. 4. Dane osobowe podane przez Pana/Panią w celu uzyskania porady/informacji/konsultacji będą przetwarzane w celu udzielenia porady/informacji/konsultacji. 5. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu. 6. Pani/Pana dane mogą być udostępnione przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie podmiotom upoważnionym do uzyskania informacji na podstawie przepisów prawa. 7. Dane osobowe będą przetwarzane przez czas konieczny do udzielenia porady/informacji/konsultacji. 8. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych jest niezgodne z prawem.

Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.